Chrome OS’un “En İnandırıcı” Ekran Görüntüleri Sızdı

Google’ın Android’den sonra çıkardığı ikinci işletim sistemi Chrome OS’a ait olduğu iddia edilen ilk ekran görüntüleri, Google’ın yeni işletim sistemini kendi ağzıyla doğruladıktan sadece birkaç gün sonra ortaya çıkmış fakat sonradan bunların sahte olduğu belirlenmişti. Bu sefer yayınlanan ekran görüntüleri biraz daha inandırıcı çünkü bunu iddia eden bir değil, iki kişi var ve bu kişilerin gösterdikleri şeyler birbirine son derece benziyor. Birinci kişinin yayınladığı ekran görüntüleri için buraya, ikinci kişinin yayınladığı ekran görüntüleri için de buraya tıklayın.

Chrome OS Ekran Görüntüsü - 1

İki kişinin makalesinde de Chrome OS’un bu erken sürümünün başlı başına bir işletim sisteminden ziyade, oldukça geliştirilmiş bir web tarayıcısına benzediği görülüyor. Hatta Ubuntu gibi Debian tabanlı Linux sürümlerinin üzerinde çalışıyormuş. Bunun yanında Chrome web tarayıcısına o kadar benziyor ki bu görüntülerin sadece Chrome web tarayıcısına ait olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun dışında görebileceğiniz farklar, saat, ağ ve pil durumunu gösteren zımbırtılar (widget) ve üst çubuktaki açılır-liste menüsü.

Peki bu iki kişi Chrome OS’u nerden temin etti.?OMG! Ubuntu! günlüğüne yazan birinci kişi Google’ın resmi Chromium sitesinden elde ettiğini söylüyor. Biz de indirmek için çok uğraştık ama burada Chrome OS’un izine rastlayamadık. Belki de bir ara Google çalışanlarından birisi dalgınlıkla Chrome OS’u herkese açtı ve bu iki meraklı kişi de şanslarına hemen indiriverdiler.

Chrome OS Ekran Görüntüsü - 2

Chrome OS hoşunuza gitmedi mi? Google duyuruyu yaptığında Chrome’un çok gelişmiş bir web tarayıcısı gibi olacağını söylemişti.

Güncelleme: Keskin gözlü bir okuyucumuz Chrome OS’un indirme bağlantılarını bulmuş. Aşağıdaki ilk yorumda verilen bağlantılarına tıklayarak Google’ın yeni işletim sistemine göz atabilirsiniz.

8 Yorum

  • Hamdi Kellecioğlu

   iso dosyaları cd imajı dosyalarıdır. Bunları ya doğrudan CD’ye yazdıracaksınız ya da Deamon Tools gibi sanal bir CD’ye mount edeceksiniz ve bilgisayarınıza CD’yi takmış gibi kullanacaksınız.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Zaten kurulacak bir şey değil, bu ayrı bir işletim sistemi. Ya CD’ye yazıp bilgisayarı bununla açacaksınız (CD’den boot) ya da Virtal PC gibi bir yazılımla sanal makine yaratıp iso dosyasını oraya bağlayacaksınız  (mount) ve sanal makineyi bu CD’den başlatacaksınız.

 1. Ziyaretçi

  Indirme sayfasinda alttaki yaziyi gormuyormusunuz ?

  Chrome OS is not related to Google. Service provided by SUSE Studio. See the license.

  Google’in sistemi degil bu…

Bir cevap yazın