Chrome OS’u USB Bellek Üzerinden Ya da Sanal Makine Olarak Çalıştırın

VirtualBox Kullanarak Sanallaştırma

Chromium OS’u çalıştırmanın en kolay yolu, bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza bile gerek kalmadan, sanal makine olarak çalıştırmak. Daha da önemlisi, bu yöntem ile Chromium OS tüm donanımınız üzerinde çalışmayacak, böylelikle uyumsuz bir makineniz olsa bile hızlıca bir göz atabilirsiniz.

1 – Başlangıç olarak bu adresten VirtualBox adlı yazılımı indiriyoruz, daha sonra bu sayfaya gidip Chromium OS’un en son VirtualBox sürümünü indiriyoruz. (bu makalede 8 Haziran 2011 tarihli 0.14.615.r41958381 sürümünü kullandık)

2 – İndirdiğimiz Chromium OS’u WinRAR ile çıkarıyoruz, bu işlemin ardından .vdi uzantılı bir dosya elde etmemiz gerekiyor.

3 – VirtualBox programını açın ve sol üst köşedeki Yeni seçeneğini kullanarak istediğiniz herhangi isimde bir sanal makine oluşturun. İşletim Sistemi Tipi kısmında ise, kullandığınız işletim sisteminize uygun seçenekleri seçin (benim için, İşletim Sistemi: Microsoft Windows, Versiyon Windows 7 (64 bit) gibi)

Chrome OS VirtualBox Kullanarak Sanallaştırma

4 – Bir sonra ekranda, sanal makineniz için ayırmanız istenen RAM miktarı sorulacak. Öneri olarak gelen 512 MB gayet yeterli, fakat eğer isterseniz biraz daha arttırabilirsiniz.

Chrome OS VirtualBox Kullanarak Sanallaştırma

5 – Sonraki ekranda ise “use existing hard disk” seçeneğini işaretliyoruz ve bu satırın sonundaki klasör simgesi yardımıyla 2. Adımda çıkardığımız .vdi dosyasını seçiyoruz. Daha sonraki ekrana da ileri diyerek işlemimizi bitiriyoruz.

Chrome OS VirtualBox Kullanarak Sanallaştırma

Chrome OS VirtualBox Kullanarak Sanallaştırma

Son olarak karşımıza gelen ekrandan Başlat seçeneğini seçerek Chromium OS’u denemeye başlayabilirsiniz. Eğer bu yöntem yerine VMWare’yi kullanmak isterseniz, adımlar benzer olacaktır. Sadece doğru sürümü indirdiğinizden emin olun.

Chromium OS’u sanal makine olarak kullanmanın dezavantajı, grafiksel hızlandırma olmadığı için bir işletim sisteminin olması gerektiği kadar hızlı olmaması. Fakat diğer taraftan, daha önce de belirttiğimiz gibi, donanımınız Chromium OS’un sitesinde belirtilen uyumlu donanımlar arasında olmasa bile sanal makine olarak çalışıyor. Bu yüzden hızlıca göz atmak için en uygun adım bu.

3 Yorum

  1. LORDTEK

    Ben google OS kullanmayı düşünmüyorum. Tüm google hizmetleri ile zaten birçok bilgimiz elinde, bir de işletim sistemi google olursa herşey google amcanın elinde olur.

  2. Ziyaretçi

    Bilgilerin ele geçmesi için google ve servisleri şart değil.Eğer çok sıkı bir B.sayar kullanıcı değilseniz ki bunda bile çok zor; bilgileriniz birçok kimsenin hali hazırda zaten elinde…Sırası geldiğinde kullanılır hiç merak edilmesin…

Bir cevap yazın