Chrome OS’u USB Bellek Üzerinden Ya da Sanal Makine Olarak Çalıştırın

Chrome OS USB Bellek Üzerinden Ya da Sanal Makine Olarak Çalıştırın

Google’ın geliştirdiği Chrome OS, ilk olarak Cr-48 pilot programıyla tanıtılmıştı hatırlarsanız. Google, bu programa verdiği uğraşın meyvelerini yakın zamanda toplamaya başlayabilir, zira Samsung geçtiğimiz günlerde Chrome OS işletim sistemli dizüstü bilgisayarlarını satışa sundu (yurtdışında tabi).

“Peki, bu Chrome OS da neyin nesi, bir göz atmak lazım” dediğinizi duyar gibiyim. Chrome OS, Google’ın internet tarayıcısı Chrome deneyimini temel alan bir işletim sistemi. Bu makalemizde de Chrome OS’un açık kaynak kodlu kardeşi olan Chromium OS’a göz atmak isteyenler için yol gösterici birkaç adım sizleri bekliyor.

Chrome OS

Normal şartlarda Chromium OS’u bilgisayarınızda denemek için, kaynak dosyalar ile oynamak zorundasınız fakat chromeos.hexxeh.net’teki birkaç geliştirici, Chromium OS’un kurulabilir sürümleri yayınlıyorlar. Bu site üzerinde, sürümler her gün otomatik olarak güncelleniyor ve USB, VirtualBox ya da VMWare formatları için hazır hale getiriliyor. Makalemizde USB ve VirtualBox yöntemlerine değineceğiz ve bu yöntemlerin artıları ile eksiklerini göstermeye çalışacağız.

3 Yorum

  1. LORDTEK

    Ben google OS kullanmayı düşünmüyorum. Tüm google hizmetleri ile zaten birçok bilgimiz elinde, bir de işletim sistemi google olursa herşey google amcanın elinde olur.

  2. Ziyaretçi

    Bilgilerin ele geçmesi için google ve servisleri şart değil.Eğer çok sıkı bir B.sayar kullanıcı değilseniz ki bunda bile çok zor; bilgileriniz birçok kimsenin hali hazırda zaten elinde…Sırası geldiğinde kullanılır hiç merak edilmesin…

Bir cevap yazın