Chrome OS Moblin ve Ubuntu ile Karşılaştırıldı

Chrome OS ile ilgili haftalar boyu onlarca haber çıktı. Bununla beraber çıkan haberlerin tümü “sözel”. Şimdi de biraz sayılarla konuşsak? Chrome OS’un diğer Linux tabanlı işletim sistemlerine göre yeri neresi?

Chrome OS’un kaynak kodu yayınlandı. Moblin 2.1 ve Ubuntu Netbook Remix 9.10 sürümleri de henüz oldukça sıcak. Phoronix’teki çocuklar da gün bugündür deyip bu üç işletim sistemini bir takım deneye tabi tutmaya karar vermişler. Sonuçta bu Linux dağıtımlarını video oynatım başarımı, kodlama başarımı, güç tüketimi ve CPU/bellek kullanımı dallarında yarıştırıp aşağıdaki grafikleri elde etmişler.

Chrome OS, OpenArena’yı sadece belli bir süre çalıştırdıktan sonra çöküyor. Onun dışında güç tüketimi diğer işletim sistemlerinden daha fazla. Bunları hariç tuttuğumuzda aralarındaki farkların dağlar kadar olduğunu da söyleyemeyiz.

Bunun yanında Chrome OS’un tam sürümünün yayınlanmasına daha bir sene var. Ona karşı yarışan diğer Linux dağıtımları da alfa veya beta aşamasında değil. O yüzden Chrome OS’u önyargılara maruz bırakmamak gerekir.

Chrom OS Karşılarştırma - 4

Chrom OS Karşılarştırma - 3

Chrom OS Karşılarştırma - 2

Chrom OS Karşılarştırma - 1

Bir cevap yazın