Chrome OS Bu Hafta İçinde Çıkabilir

Google yarın kapılarını açacak olan Google I/O etkinliğinde Chrome OS’u duyaracağı söyleniyor.

Google Chrome 11 LogoGoogle henüz net bir açıklama yapmış değil ancak davetiyelerde Çarşamba günü “bazı yeniliklerin” tanıtılacağı ibaresi akıllara hemen Chrome OS’u getiriyor. Zamanlama şu an tam olarak uygun görünmese de son günlerde Samsung’un Chrome OS destekli dizüstü Alex hakkında internette pek çok haber yer alması Google’ın işletim sistemini büyük oranda tamamladığı kuşkusunu yaratıyor.

Chrome OS’un son kullanıcı ürünlerinde kullanılacak seviyeye gelip gelmediği konusu henüz tartışmalı. Elimize ulaşan 65.000 CR-48 dizüstünden birisini test ederken Chrome OS’un henüz tam hazır olmadığını görmüştük. Örneğin henüz web uygulamaları için çevrimdışı destek verilemiyor. Google I/O’nun sitesinde önümüzdeki iki gün içinde Chrome OS’un konular arasında yer almadığı belirtiliyor. Ayrıca firma sözcüleri de “Chrome OS”tan hiç bahsetmiyorlar. Ancak bazı Chrome’la ilgili toplantılarda konu olarak HTML5 ve web uygulama geliştiriciliği başlıkları göze çarpıyor. Açıkçası Google sondaki OS ibaresini atıp sadece Chrome ismini kullanırsa şaşırtıcı olmaz. Ne de olsa son kullanıcı açısından Chrome OS ve Chrome’u birbirinden ayırmak zor olacak.

Sonuç olarak Google önümüzdeki günlerde Chrome OS’u duyurabilir. Sonuçta bir sürü geliştirici bir araya toplamışken. Ücretsiz Chrome OS yüklü dizüstü bilgisayarlar dağıtılarak bu işletim sistemine uygun yazılımların geliştirilmesini hızlandırmak için bundan daha uygun zaman olamaz.

Bir cevap yazın