Chenbro Granite Kasa İncelemesi

Granite sunucu kasası

Granite sunucu kasası

Çoğu THG okuyucusu en son görüntü kartlarına ve hızlı işlemcilere ilgi duyarken, bilgisayar bulmacasında genelde unutulan bir parça söz konusu, kasa. Kasalar hakkında konuşurken genellikle yenilikçi ve yaratıcı özelliklerden bahsetmeyiz, özellikle de iş istasyonu ve sunucu kasalarında. Cenbro, Granite SR209 kasasıyla, bu alışkanlığı değiştirmeyi planlıyor.

Bu yazıda Granite SR209 kasanın tam bir incelemesini okuyacaksınız. İlk olarak farklı modelleri ve seçenekleri inceleyerek başlayalım. Daha sonra kasanın üretim kalitesi, soğutma ve genişletilebilirlik özellikleriyle devam ederiz. Bakalım Granite kasa nasıl bir seçenek?

Modeller ve Seçenekler

 Chenbro SR209 Modelleri

Chenbro SR209 Modelleri

Değişebilir ön panel sayesinde üç seçeneğe sahipsiniz: Alüminyum (SR20968), siyah (SR20969 Black) ve beyaz (SR20969 White). Bu tamamen estetik açıdan fark yaratan bir konu, işlevsellik olarak bütün paneller aynı.

Dahili sürücü taşıyıcısı

Dahili sürücü taşıyıcısı

Seri ATA ve UltraSCSI320 kafesi

Seri ATA ve UltraSCSI320 kafesi

Dört sabit disk takılabilen, sürücü taşıyıcıları içinde üç seneğe sahipsiniz: Dahili sürücü taşıyıcısı (SR209xxN), Seri ATA devrekartlı (backplane) kafes (SR209xxA) veya Ultra 320 SCSI devre kartlı kafes (SR209xxS). Dahili taşıyıcıya IDE, Seri ATA veya SCSI sürücü takılabiliyor. Devre kartlı taşıyıcılar ise kendi türlerine özgü (SeriATA ya da SCSI gibi) hızlı değiştirme imkanı sunan sabit disk tepsisine sahipler. Dahili ve devre kartlı taşıyıcılara bu yazının ilerleyen sayfalarında daha ayrıntılı değineceğiz.

Biz SR20968 (Alüminyum ön panel) kasayı üç sürücü taşıyıcısıyla da denedik. Kasa, beraberinde bir güç kaynağıyla gelmiyor. İlk bakışta kötü bir özellik gibi görünse de, eğer kendi sunucunuzu kuruyorsanız, bütün sürücülere ve kartlara yetecek kadar gücü sağlayabilecek bir güç kaynağını kendiniz alabilirsiniz.

Bir cevap yazın