Championship Manager 2010

Yeni Oyun Yeni Sezon Yeni Umutlar

Championship Manager 2010-6

Süper Lig'in iki yıldızını karşılaştırdık.

Seçtiğimiz takımın kontrolü elimize verilir verilmez hemen ilk iş etrafa bir göz atıyoruz. Yönetimden ve personelden gelen özel mesajları kabul ediyoruz, menüler arasında hızlıca bir geçiş yapıyoruz. İlk izlenim olarak Championship Manager 2010 yıllardır alıştığımız klasik arabirimiyle göz doldurmayı başarıyor.

Menüler arasında gezintimizi yaptıktan sonra bir teknik patronun yapacağı ilk iş olan taktik teknik ayrıntılara odaklanıyoruz. Sezonun sonunda gülen taraf olmak istiyorsak işi baştan sıkı tutmak gerektiğini menajerlik oyunlarıyla ilgilenen arkadaşlar iyi bilirler. Son yıllarda sadece Football Manager serisiyle ilgilendiyseniz taktikleri ve oyuncu rollerini belirlediğimiz kısım biraz karışık gelebilir; ancak ilk beş dakika içinde olayı kıvırıyoruz. Yalnız oyuncu rolleri konusunda Football Manager oyunlarındaki derinlik maalesef mevcut değil. Bir defans oyuncusuna adam markajı veya alan savunması yaptırmaktan öteye gitmiyor ne yazık ki. Ancak taktik ekranında oyunculara yaptırabileceğimiz koşuların yanı sıra “besleme” diye Türkçeleştirilmiş oyuncuların pas trafiğini belirleyebileceğimiz bir özellik mevcut. Böylece Ömer Üründül’ü üzmeyip bloklar arası bağlantıyı sağlamlaştırıyoruz.

Championship Manager 2010-2

İyi bir taktik her zaman böyle iyi sonuçlar getirmeyebilir.

Duran top organizasyonlarını ise detaylı bir biçimde ayarlamamızı sağlıyor CM 2010. İstersek hazır taktikleri kullanabiliyoruz; fakat benim önerim bu ekranda biraz zaman harcayıp bu yeniliğin tadını çıkarmak. Oluşturduğumuz organizasyonların nasıl sonuçlar verebileceğini 3 boyutlu maç motoruyla da görebiliyoruz. Gerçekten hoş bir yenilik olmuş. Özellikle maçlarda kendi duran top organizasyonlarınızla sonuç aldığınızı görünce eşe dosta hava atabilir; hafta sonu maç izlerken “o serbest atış öyle mi atılır lan” şeklinde çıkışlar yapabilirsiniz.

Antrenmanlara da gerekli özeni göstermenizi öneriyorum. Menajer seçeneklerinden antrenmanları yardımcı antrenör kontrolüne bırakabiliyor da olsak sezonun sonlarında çok büyük bir kondisyon sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Tasarım biraz karışık da olsa yarım saatimizi bu konuya ayırmak ilerleyen haftalarda iyi sonuçlar verecektir.

Championship Manager 2010-3

Merak etmeyin birbirlerine çarpmıyorlar. Söz konusu Beşiktaş olunca çarpmaları gerekirdi gerçi.

Taktik ekranında eğlenceli bir yarım saat geçirdikten sonra, istediğimiz mevkilere takviye yapmak için “Gözlem” menüsüne gidiyoruz. Bu menüde takım kadromuza ve teknik ekibe takviyeler yapmamız mümkün. Alıştığımız bir arabirimle şöyle birkaç oyuncu arıyoruz ve Championship Manager 2010’un korkunç veri tabanına şahit oluyoruz. Dünyanın dört bir tarafından binlerce futbolcu arasından istediğimiz özelliklerde olanları bulabilmek için filtreleme sistemini kullanıyoruz tabi ki. Yapımcı firmanın oldukça geliştirdiğini söylediği gözlemci ağı sistemi (namı diğer scout kardeşler) ise oldukça güzel sonuçlar verse de bir süre sonra bulunan oyuncuları listeleme konusunda sıkıntılar yaşanıyor.

8 Yorum

 1. Ziyaretçi

  bence haksızlık yapılmış oyuna.FM nin karmaşıklığıyla ugrasmak istemeyen,karma karışık menulerden kacanlar için gayet güzel bi oyun olmuş..oyunun orjinalini aldım ve zewkle oynamaktayım.68den daha fazla puanı hakediyor. atari oyunlarına benzeyen fifa2010 bile 50 puan alabiliyorsa,geniş oyuncu yelpazesi,bilgileri,%99 Türkçeleştirilmiş menüsü ve 25 tl gibi Türkiyede orjinal oyunlar için bedava sayılabilecek bir fiyat için en az 75 puanı haketmekte.

 2. Uğur Yurtsever

  Yorumunuz için çok teşekkürler. Cm 2010 incelemede de bahsettiğimiz gibi serinin SI’dan sonraki oyunlarındaki başarısızlığın oldukça üstüne çıkmış ve “iyi” bir oyun olmaya oldukça yaklaşmış.

  Öncelikle CM 2010’un bir çok yönden FM serisinden çok daha karmaşık bir menü dizaynına sahip olduğunu söylesem sanırım çok fazla kişi karşı çıkmaz buna. Ancak bu oldukça göreceli bir düşünce sonuçta.

  Tabi burda 68 puanı da düşük bir puan olarak görmemek lazım. Evet CM bir çok yenilikle ve başarılı noktalarla karşılıyor bizleri; ancak yine de çok önemli eksikleri ve hataları da beraberinde getiriyor.

  Sonuçta simülasyon gibi zor bir türün sularında yüzüyoruz; hiç birimiz çok zor bir dersten 68 aldığında üzülmemiştir sanırım. :p Bu durumda puanlara çok fazla anlam yüklememek daha iyi sanırım. THG Oyun olarak da bir oyunu kayırmak diğerine haksızlık etmek gibi bir lüksümüz olamaz zaten.

  Tabi bütün bunlar bir kenara yazıda da belirttiğimiz gibi bu oyun kesinlikle satın alınıp oynanmaya değer.

 3. Skyr3x

  Aslında FM oldum olası (ayrıldıktan sonra) gayet iyi oyunlar çıkarıyordu ve Eidos u bu işi bırakmanın eşiğine bile getirebilirdi diyebiliriz ama dediğiniz gibi iyi pazar araştırması ve iyi bir Türkçe çeviri oyunun Türkiye’de satılmasını sağlar. Fakat FM2010 umduğum gibi çıkmadı. 3D maç motoru olarak hatalarıda olsa CM2010’u FM’in yanından tek geçiririm. Ayrıca CM2010’daki çeşitliliktende bahsedilmeli. Oyuncularla 3D antrenman, taktiksel çeşitlilik, bunların bir sonraki maça yansıması vs. Bunlarıda katarsak ve gerçekten menajerlik oyunu oynamak isteyenler CM2010 oynasınlar derim ben. Ama alışılmış gibi fazla karmaşaya girmek istemeyen vakit geçirmek isteyenlere FM gereklidir.

 4. Skyr3x

  FM 2010u tam olarak inceleme şansım olmadı ingilizce olduğu için (ingilizcem iyi olmasına rağmen) oynamak istemedim. Fazmada incelemedim ama 3D antrenman filan varmı bilmiyorum FM 2010’da ama gözlem olayını CM 2010 da çok beğendim ben ilginizi açıklayın vs. olayı gayet etkileyici olmuş FM 2010 da yine incelemedim tabi bu özellikleri ama FM2010 da da oyuncuların taktik ekranındaki yanındaki kutucuklarından görev atamak çok hoşuma gitti. gerçekten etkileyici olmuş.

Bir cevap yazın