Championship Manager 2010 Türkiye Tanıtımı

Akılda Kalanlar, Yenilikler

CM 2010 tanıtımından akılda kalanlara şöyle bir bakmak gerekirse:

İstediğin Kadar Öde: Daha önce bir kaç müzik albümü için denenen bu satış stratejisi, ilk defa oyun piyasasında deneniyor. 10 Eylül 23.59’a kadar CM 2010 sahip olmak için ödemek istediğiniz fiyatı siz belirleyeceksiniz. İsterseniz CM 2010 için 1 lira bile ödeyebilirsiniz bu tamamen size bağlı, 2.5 sterlinlik vergi ve havale gibi masraflar hariç, oldukça yenilikçi ve cazip bir fırsat oyun severler için. 11 eylül’den itibaren oyuna kutulu olarak 25 TL’ye sahip olabilirsiniz. Aral İthalat  tarafından dağıtılacak bu kutulu sürümde; CM Season Live güncellemeleri, Menajer defter ve kalemi, Devasa oyun içi lig yapısı posteri gibi ekstralar sizi bekliyor olacak.

CM Season Live: CM 2010’nun bu seneki yeniliklerinden olan CM Season Live, mart ayına kadar her ayın 15 çıkacak güncellemeler ile en son takım skorları, lig tabloları, futbolcu transferleri, hatta futbolcuların gördükleri kartlara kadar pek çok farklı istatistik bilgi de güncellenecek. Böylece CM 2010 devamlı güncel kalacak. Ayrıca sezona istediğiniz zaman başlayabilirsiniz, ocak ayında gelen güncellemeyle birlikte, yeni transferler ve istatistiklerle oyuna sezon ortasından başlayabileceksiniz. CM Season Live, CM kutulu sürümlerinden dahili olarak geliyor, İstediğin kadar öde kampanyasında, bu güncellemelere sahip olmak için toplam 5 Euro ödemeniz isteniyor ki bence gayet makul bir fiyat. CM Season Live güncellemeleri 10 ligi kapsayacak Turkcell Süper Lig de dahil olmak üzere.

3D Maç Motoru: CM 2010’nun yeniliklerinden biri daha, tamamen üç boyutlu hazırlanmış maç motoru, bu yeni motorla maçları canlı seyredebilecek, takımınızın eksiklerini görebilecek ve anında müdahale edebileceksiniz. 500’ün üzerinden oyuncu animasyonu ve 350 kaleci animasyonunun olduğunu öğrendiğimiz CM 3D maç motoru, ayrıca farklı stadyum ve hava koşullarıyla da futbol atmosferini daha iyi solumanızı sağlıyor. Kişisel gözlemim; Pes, Fifa gibi üst düzey maç motorlarına sahip oyunlardan sonra CM 2010 motoru biraz ilkel gözükse de bir menajerlik oyunu için fena durmuyor.

Ölü Top Düzeni Tasarımı: CM 2010 ile ilk defa tanışacağımız bu özellik sayesinde, antrenman sahasında uyguladığımız duran top taktiklerini kaydedebilir ve oyun içinde futbolcularımızdan bu duran top organizasyonlarını yapmalarını isteyebileceğiz. Ali koş, Hasan orta yap, Mehmet kafa vur, gol oldu mu oldu kaydet ve sahada işe yaracak mı gör. Ama dikkat edin Roy Meredith’in dediğine göre, rakip menajerlerde zamanla sizin taktiklerinize karşı taktik geliştirip size engel olmaya çalışacak. Duran top organizasyonlarını 3D maç motoru ile birebir görme şansımızda var.

Championship Manager 2010 - Maç Öncesi

Gözlemci Ağı: Son yıllarda büyük, küçük birçok profesyonel futbol kulübünün uygulamaya başladığı bu sistem, dünyanın dört bir yanından futbolcu izlemek ve genç yetenekleri ortaya çıkarmak için kullanılıyor. CM 2010’da da kendi gözlemci ağınızı kurabilecek ve en iyi anlaşmaları yapmak için yerel kaynaklardan yardım alabileceksiniz. Ayrıca futbolcuları transfer etmeden deneme amaçlı antrenmanlara çıkarabileceksiniz.

Alıştırma Antrenmanı: Menajerlik oyunlarının olmazsa olmazı antrenmanlardır. Futbolcularınızın maç içerisinde uygulayacakları taktikleri, saha düzenini, hatta oyun içi agresiflik düzeylerini bile belirleyebileceğiniz bir çok farklı taktik. Açıkçası CM 2010 tanıtımında o kadar çok farklı taktik ve uygulama gördüm ki içinde kaybolmaktan korktum ama usta menajerlik oyuncuları kısa süre içinde bu taktiklere hemen aşina olacaktır. Roy Meredith, bize Fifa Menajer oyunlarından farklı olarak CM 2010’da daha çok takım tabanlı taktik uygulayabileceğimizi, Fifa Menajer oyunlarının, takım taktiklerinden çok oyunculara dönük taktikler sunduğunu söyleyip EA’ye gönderme yapmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca CM 2010 ile internetten indirdiğiniz tezahüratları maç içinde çalacak şekilde ayarlayabiliyoruz. Yaptığımız maçları kaydedip internette arkadaşlarımızla paylaşabilme özelliği de bu sene CM 2010 ile bizlerle olacak.

Championship Manager 2010 - Roy Meredith

CM 2010 – Ülkemize gelen yabancılara sorulan (Türk kızlarını nasıl buldunuz gibi) garip soruların bu tanıtımda sorulmamasını hayretle karşıladım 🙂

Açıkçası, CM 2010 Genel Müdürü Roy Meredith’in Türkiye’ye gösterdiği ilgi beni etkiledi, tanıtımdaki sempatik ve İngiliz soğukluğundan eser olmayan esprileri de tanıtımı basın toplantısı havasından uzaklaştırdı. Menajerlik oyunlarını seviyorsanız, CM 2010 bu sene bir şans vermemeniz için hiç bir mazeretiniz olamaz. İstediğin kadar öde, Türkçe dil desteği ve Türkiye 1 ve 2 liginin yer alması bile oyuna bir şans vermeniz için yeterli bir sebep. Hala mı tatmin olmadınız? O halde oyunun deneme sürümü çıktı bakmadan geçmeyin derim. Deneme sürümünde ufak tefek tercüme sorunları olduğunu ve bunların tam sürüm ile düzeltileceğini öğrendik.

Hakemlere de ayar verebileceğimiz bir menajerlik oyunlarının gelmesini “dört gözle” beklediğimi buradan açıklayarak size iyi transferler diliyorum…

5 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Sports Interactive’in Eidos ile yollarını ayırıp kendi menajerlik oyunlarını (Football Manager serisi) yapmaya karar vermesiyle beraber efsanevi Championship Manager serisi kelimenin tam manasıyla sürünmeye başlamıştı. Öyle görünüyor ki Eidos geride kalan bir kaç CM oyunundan ders çıkarmış ve bu sefer savaşa iyi hazırlanmış. Oyunun çıkmasını merakla bekliyorum.

 2. Ziyaretçi

   ya bişi sorcam ben cm 2010un PC oyununu satın aldım.oynarken her şey gayet iyi gidiyodu,hazırlık maçları yaptım.ama tarih 30 temmuza geldi.avrupa ligi maçı yapıcam.saat sabah 8 de kaldı yani akşam olup maç saati bir türlü gelmiyo.45 dk.falan bekledim.n’apmalıyım?

   

 3. Ziyaretçi

  birader bana da aynısı oluyordu.internetten cmno crack indşrdşm düzeldi.bak googlea cm2010 microsoft hatası yaz çıkıyo zaten.videolu anlatım falan var.oyun için kesin çözüm.ben şuan herhangi bi sıkıntı çekmedim.ayrıca avastta tarattım temiz çıktı,tavsiye ederim…

Bir cevap yazın