Championship Manager 2010

Efsanevi Championship Manager serisinin yaratıcısı Sports Interactive’in Eidos ile yollarını ayırıp Sega’yla anlaşmasından ve Eidos’un Championship Manager isim hakkıyla ortada kalıp sonunda Square Enix’in alt firması Beautiful Game Studios ile anlaşmasının üzerinden altı seneyi aşkın bir süre geçti. Bu süre zarfında Sports Interactive başarılarına Football Manager serisi ile devam ederken, Beautiful Game Studios ise bir futbol menajerlik oyunu nasıl yapılır anlamaya çalışıyordu.

Championship Manager 2010 kapakSözün özü Eidos’un elinde kalan bu efsane isim bu geçen zaman içinde ne yazık ki oldukça kötü meyveler verdi. Ancak son bir yılda aldığımız haberler Eidos cephesinde bir şeylerin değiştiğini müjdeliyor gibiydi. Nihayet Eylül ayının başında dünya çapında başlatılan geniş çaplı bir tanıtım serisinin Türkiye ayağına şahit olduk. Hatırlayacağınız gibi arkadaşımız Tahir Meylani de bu çok özel tanıtıma katılmış ve sizler için güzel bir yazı kaleme almıştı. Sonuç olarak kabından taşan yeni beklentiler yaratıldı ve futbol fanatikleri efsanenin geri dönüşünü beklemeye başladı.

Ve sonunda Championship Manager 2010 oyun raflarıyla kucaklaştı. Hem de ezeli rakibi Football Manager daha piyasaya çıkmadan. Biz de efsaneye gereken saygıyı gösteriyor ve tamamı Türkçe hazırlanmış bu oyunu siz okuyucularımız için mercek altına alıyoruz. Bakalım Championship Manager bu yeni oyunuyla futbol sahalarımızın renklerini monitörlerimize gerçekten yansıtabiliyor mu?

Championship Manager Bu Sefer Farklı

Öncelikle belirtmeliyim ki, Championship Manager 2010 Türkçe dil seçeneğiyle piyasaya sürülen ilk menajerlik oyunu olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Eidos’un Türkiye için uyguladığı cazip fiyatlandırma stratejisi de bir avantaj. Oyunumuzu bilgisayarımıza kurarken kutu içeriğine bir göz atmadan edemiyoruz. Zira oyunun Türkiye’de satışa sunulan Şampiyon sürümüne oyunda oynanabilir olarak yer alan 32 ülke ligleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı kocaman bir poster, oldukça şık bir not defteri ve bir kurşun kalem eşlik ediyor. Zaten not defterini ve kalemi elimize alınca havaya girmeye başlıyoruz. Türkçe hazırlanmış oyun kılavuzuyla beraber her ay liglerdeki bütün gelişmeleri içerecek şekilde özel olarak hazırlanacak güncelleme paketlerini Ağustos 2010 tarihine kadar ücretsiz indirmemizi sağlayacak şifremizi de öğreniyoruz. Bu güncellemelerin oyunun normal sürümüne sahip oyuncular için 5 sterlin olduğunu da belirtmeliyim.

Bu arada oyunumuzun kurulumu tamamlanıyor; bütün kullanıcılar için ücretsiz olan Eylül güncellemesini yüklüyoruz;  Yeni sezona başlıyoruz

Championship Manager 2010-1

Arabirim alıştığımız CM arabirimi. Yönetimden gelen mesaja bakarsak bir hayli kızmışlar. Önümüzdeki maçlara bakıyoruz değil mi?

8 Yorum

 1. Ziyaretçi

  bence haksızlık yapılmış oyuna.FM nin karmaşıklığıyla ugrasmak istemeyen,karma karışık menulerden kacanlar için gayet güzel bi oyun olmuş..oyunun orjinalini aldım ve zewkle oynamaktayım.68den daha fazla puanı hakediyor. atari oyunlarına benzeyen fifa2010 bile 50 puan alabiliyorsa,geniş oyuncu yelpazesi,bilgileri,%99 Türkçeleştirilmiş menüsü ve 25 tl gibi Türkiyede orjinal oyunlar için bedava sayılabilecek bir fiyat için en az 75 puanı haketmekte.

 2. Uğur Yurtsever

  Yorumunuz için çok teşekkürler. Cm 2010 incelemede de bahsettiğimiz gibi serinin SI’dan sonraki oyunlarındaki başarısızlığın oldukça üstüne çıkmış ve “iyi” bir oyun olmaya oldukça yaklaşmış.

  Öncelikle CM 2010’un bir çok yönden FM serisinden çok daha karmaşık bir menü dizaynına sahip olduğunu söylesem sanırım çok fazla kişi karşı çıkmaz buna. Ancak bu oldukça göreceli bir düşünce sonuçta.

  Tabi burda 68 puanı da düşük bir puan olarak görmemek lazım. Evet CM bir çok yenilikle ve başarılı noktalarla karşılıyor bizleri; ancak yine de çok önemli eksikleri ve hataları da beraberinde getiriyor.

  Sonuçta simülasyon gibi zor bir türün sularında yüzüyoruz; hiç birimiz çok zor bir dersten 68 aldığında üzülmemiştir sanırım. :p Bu durumda puanlara çok fazla anlam yüklememek daha iyi sanırım. THG Oyun olarak da bir oyunu kayırmak diğerine haksızlık etmek gibi bir lüksümüz olamaz zaten.

  Tabi bütün bunlar bir kenara yazıda da belirttiğimiz gibi bu oyun kesinlikle satın alınıp oynanmaya değer.

 3. Skyr3x

  Aslında FM oldum olası (ayrıldıktan sonra) gayet iyi oyunlar çıkarıyordu ve Eidos u bu işi bırakmanın eşiğine bile getirebilirdi diyebiliriz ama dediğiniz gibi iyi pazar araştırması ve iyi bir Türkçe çeviri oyunun Türkiye’de satılmasını sağlar. Fakat FM2010 umduğum gibi çıkmadı. 3D maç motoru olarak hatalarıda olsa CM2010’u FM’in yanından tek geçiririm. Ayrıca CM2010’daki çeşitliliktende bahsedilmeli. Oyuncularla 3D antrenman, taktiksel çeşitlilik, bunların bir sonraki maça yansıması vs. Bunlarıda katarsak ve gerçekten menajerlik oyunu oynamak isteyenler CM2010 oynasınlar derim ben. Ama alışılmış gibi fazla karmaşaya girmek istemeyen vakit geçirmek isteyenlere FM gereklidir.

 4. Skyr3x

  FM 2010u tam olarak inceleme şansım olmadı ingilizce olduğu için (ingilizcem iyi olmasına rağmen) oynamak istemedim. Fazmada incelemedim ama 3D antrenman filan varmı bilmiyorum FM 2010’da ama gözlem olayını CM 2010 da çok beğendim ben ilginizi açıklayın vs. olayı gayet etkileyici olmuş FM 2010 da yine incelemedim tabi bu özellikleri ama FM2010 da da oyuncuların taktik ekranındaki yanındaki kutucuklarından görev atamak çok hoşuma gitti. gerçekten etkileyici olmuş.

Bir cevap yazın