Chaintech’in MicroATX nForce2’leri: 7NIF2/7NIL1

Chaintech 7NIL1'in kutusu.

Chaintech 7NIL1’in kutusu.

Chaintech 7NIF2'nin kutusu.

Chaintech 7NIF2’nin kutusu.

Chaintech’in nForce2 yongaseti ve bol donanımlı Zenith 7NJS modelini bundan 4 ay önce incelemiştik. Bu anakart hala en zengin donanıma sahip ilk üç anakart arasında yerini koruyor (diğer ikisi Asus A7N8X Deluxe ve MSI K7N2G-ILSR). Ancak “power-userları” hedefleyen Zenith 7NJS bütünleşik grafiğe sahip değildi. Şimdi test masamızda nForce2 yongasetli iki Chaintech anakart daha var. Bunların biri bütünleşik grafikli, diğeri değil. Ancak bu sefer önemli bir farklılıkları da var: İkisi de MicroATX formunda anakartlar.

Bana yurtdışından gelen bazı anakartları çevirmenlerimize, kendi platformlarında kullanmaları için veriyorum. MicroATX deyince burun kıvırıyorlar ama bence çok yanılıyorlar. Birincisi, nForce2 gibi (Kuzey Köprüsü’ne ve Güney Köprüsü’ne bağlı olarak) grafik, ses, Firewire, USB2.0 ve Ethernet özelliklerini üzerinde barındırabilen bir yongasetine sahip bir anakartın ATX formunda olması şart değil. Sonuçta size verilen 3 PCI yuvası çoğu kullanıcının işini görmeye yetiyor. Örneğin TV kartı, hatta daha kaliteli ses kartı için yeterli. Ama bunların yanında SCSI cihazlar, video yakalama kartı vb. kullanıyorsanız o zaman elbette “full ATX” bir anakart aramak hakkınız.

Aksi halde MicroATX’in tek bir dezavantajı var: Doğal olarak tasarımı sıkışık oluyor. Ama kasanızın içini sık sık açan bir kullanıcı değilseniz bunun fazla bir önemi kalmıyor. Ben açıkçası sistem entegratörlerinin pek muteber olmayan ucuz markalı anakartlarla sistem toplayacaklarına tanınmış üreticilerin MicroATX modellerine yönelmelerini daha mantıklı buluyorum.

Bunları söyledikten sonra, Chaintech’in bu iki MicroATX anakartının ekonominin daha ön planda tutulduğu Summit serisinden olduğunu da sözlerimize ekleyelim. Bunun sonucunda sadece boyut (form faktörü) olarak değil, aksesuar ve özellikler olarak da zengin donanımlı “full ATX” modellerden eksikleri bulunuyor. Tabii her şey fiyatına göre.

Chaintech Summit 7NIF2

Chaintech Summit 7NIF2

Chaintech’in 7NIF2 modeli bütünleşik grafikle geliyor, 7NIL1 modelinde ise Kuzey Köprüsü SPP, yani bütünleşik grafiği yok. İki anakartın Güney Köprüsü de MCP, yani gelişmiş APU ses işlem birimi ve SoundStorm özelliği bulunmuyor. Bunun yerine sadece 4 kanal ses sağlayan AC’97 tabanlı ses codec’leri var. Diğer özelliklerinin dökümünü bir sonraki sayfada veriyoruz

Chaintech Summit 7NIL1

Chaintech Summit 7NIL1

Bir cevap yazın