Chaintech’in 845G Anakartı: MicroATX Ama Güçlü

Bu sıralar P4 platformunda yongasetlerinin yıldızı 845G. 850E USB 2.0 desteğine sahip olmadığı gibi, bu platformun kullandığı RDRAM’in hem popülaritesi azalıyor hem de Türkiye’de RDRAM fiyatları PC800’de bile yüksek kaldı. Örneğin bugün 256MB DDR333 belleği 70$+KDV’ye alırken, 512MB PC800 RDRAM’i 110$. PC1066 düşünüyorsanız, buna 25-30$ daha eklemelisiniz. Oysa DDR333 ile PC800’ün verdiği performans neredeyse aynı. SiS yongasetleri epey olgunlaşmasına rağmen henüz kullanıcılar arasında Intel yongasetlerinin sağladığı güveni sağlayabilmiş değil.

845G anakartların önündeki tek engel ise fiyatları. Bugüne dek THG Türkiye olarak iki 845G’li anakart inceledik; birisi için 135$+KDV, diğeri için 185$+KDV fiyat verildi. Ancak Türkiye’deki kullanıcılar bugünkü koşullarda 100$’ın üstüne fazla çıkmak istemiyorlar. O yüzden efsanevi BX ile bile karşılaştırılan bu güçlü yongaseti Türkiye’de yeterli ilgiyi göremiyor.

Peki, ya daha düşük fiyata MicroATX bir anakart almaya ne dersiniz? Artık anakartlar ses ve Ethernet yongaları bütünleşik olarak geliyor (845G’deki bütünleşik grafiği saymıyoruz, çünkü zaten ayrıca bir AGP yuvası zaten sunuluyor). Bu da aslında ses ve Ethernet için kullanmamız gereken 2 PCI yuvasına ihtiyacımız olmadığı anlamını taşıyor. Elbette bu tür MicroATX anakartlarda işlemci gücünü kullanan AC’97 ses, sıkışık tasarım, ilave olarak 2 veya 3 aygıttan fazlasını takamama gibi dezavantajları var ancak karşılığında aynı performansı fiyat avantajı sunuyor.

Chaintech'in 845G Anakartı:  MicroATX Ama Güçlü

İşte Chaintech CT-9BIF 107$+KDV’lik fiyatı ile böyle bir anakart. Fiyat farklarını hesaplarken KDV’yi de dikkate almayı unutmazsanız, Chaintech’in bu modelinin yukarıda saydığımız rakiplerine karşı sırasıyla 33 ve 92$’lık bir avantajı var.

Elbette bir anakartın fiyatını belirleyen tek şey form faktörü değil ama zaten bu testin amacı da anakartı tüm özellikleri ve performansı ile değerlendirip sunulanların ödenen fiyata değip değmeyeceğini bulmak. O halde işe koyulalım…

Bir cevap yazın