Çevrimiçi Güvenlik: Şifreler

Şifre

Herkesin günlük ihtiyacı haline gelen internet, kullanıcılara gün geçtikçe daha fazla imkân sağlıyor. Günümüzde, internet aracılığıyla haberleşmekten tutun da alışverişe hatta bankacılık işlemlerine kadar her şeyi oturduğumuz yerden halletmek mümkün. Tabi tüm bu imkânları kullanmak demek, kendinizi daha fazla riskin içine atmak demek.

Çevrimiçi güvenlik, özellikle bankacılık gibi işlerini internet halleden insanlar için, çok önemli ve çevrimiçi güvenliğin püf noktası şifreler. Çoğu internet kullanıcısının, internet servislerine erişmek için kullandığı ve sık sık değiştirmediği kalıplaşmış şifreleri mevcut. Bu şifreler, hatırlanması kolay olsa da, kullanıcının çevrimiçi güvenliğini gerçekten azaltıyor.

Bu makalemizde iyi bir şifrenin nasıl olması gerektiği üzerinde duracağız. Kullandığınız çevrimiçi servislerden birinin hacklenmesi, banka hesabınızın boşaltılması, e-posta ya da Facebook hesabınızın ele geçirilmesi gibi olaylardan herhangi birini yaşadıysanız ve/veya yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

Bir cevap yazın