Çevre Dostu Hipersonik Yolcu Uçağı Atmosfere CO2 Yerine Su Salıyor

Çevre dostu hipersonik yolcu uçağıyla normalde 11 saat süren İstanbul – Tokyo arası yolculuk sadece 2 saat sürecek.

Geçtiğimiz günlerde Paris Havacılık Fuarı’nda tanıtılan Zero Emission Hypersonic Transportation (ZEHST) tasarımı havayı kirletmeden saatte 3125 mil hızla yolculuk yapma imkânı sağlıyor. Uçağın yakıtı deniz yosunu, oksijen ve hidrojen karışımından oluşuyor. Bu sayede günümüz uçaklarındakinin tersine atmosfere karbondioksit yerine su buharı veriliyor.

Hipersonik Uçak - ZEHST

Çevre Dostu Hipersonik Uçak - ZEHST

2003 yılında çevreye verdiği zarar ve ekonomik olmamasından dolayı uçuşları kaldırılan Concorde’un yerini alacak olan ZEHST projesi Concorde gibi aşırı gürültülü olmayacak ve günümüz uçakları kadar ses çıkaracak.

Bu tasarım henüz konsept aşamasında olsa da hava taşımacılığı editörü David Kaminski-Morrow “Bu yapılabilir bir proje. Teknoloji buna izin veriyor. Asıl zorluk tamamen yeni tür bir uçak tasarımını hayata geçirmenin ekonomik zorluğu. Bu uçağı tasarım aşamasından gerçek hayata aktarmak için milyarlar gerekli” diyor. Uzmanların söylediğine bakılırsa ZEHST projesinin önündeki en büyük engel ekonomik nedenler. Az sayıda yolcu kapasitesi ve yüksek üretim maliyeti böylesi bir rüya projenin hayal olarak kalmasına neden olabilir.

Hipersonik Uçak - ZEHST

Hipersonik Uçak - ZEHST

2 Yorum

Bir cevap yazın