Cevat Yerli: Konsol Oyuncuları İle PC Oyuncuları Arasındaki Farkı Açıklıyor

Cevat Yerli’yi tanıtmaya gerek var mı? Yok sanırım, hepiniz Cevat Yerli’yi tanıyorsunuz. Yine de bilmeyenler için bir kez daha tekrarlayalım. Cevat Yerli ve iki kardeşi, son bir kaç yılda oyun dünyasında en çok ses getiren oyunlardan Far Cry ve Crysis’i geliştiren Crytek şirketinin kurucusu ve yöneticileridir.

Şimdiye kadar hep PC’ye özel oyun çıkaran Yerli kardeşler, konsolların PC karşısında dayanılmaz yükselişine ancak bu kadar direnebildiler. Yine de Crytek denince akla hala Crytek’in ilk PC’ye özel çıkardığı  Far Cry ve halen PC’ye özel Crysis oyunu geliyor ve  bir süre daha bu durum değişecek gibi gözükmüyor, en azından Crysis 2 konsollara adım atana kadar.

Crysis’in beklenen satış başarısına erişememesi ve Crytek’in PC’de oyun motoru satabilecek geliştirici bulmaktaki sıkıntıları, Yerli kardeşlerin konsol macerasına atılmalarında etkili oldu diyebiliriz.

Crysis 2 ile Yerli kardeşler, konsol için ilk sınavlarını verecekler. Peki, yıllarca PC’ye özel oyun geliştirmiş Crytek, konsol oyuncuları ile PC oyuncuları arasında ne gibi farklar görüyor.

OXM internet sitesine bu konu hakkında konuşan Cevat Yerli şunları söylemiş:

Konsol oyuncuları, oyun firmalarının geliştirme sürecine saygı göstermiyor. Çalışanlarımıza şunu söylüyorum. PC ile konsol oyuncuları arasındaki en büyük fark; PC oyuncuları sizi bir dakika mazur görebiliyor ama konsol oyuncuları size sadece iki saniye veriyor. Ya batarsınız ya çıkarsınız; zirvedesiniz ya da dipte. Konsol oyuncuları, oyunlara kattığımız değerlere saygı göstermiyorlar başarılı olsa da olmasa da.

 

Crysis 2 New York

Crysis 2'den etkileyici bir kare

OXM, Cevat Yerli ile yaptığı röportajın geri kalanını daha sonra yayınlayacak, bizde röportajı sizler için sayfalarımıza taşıyacağız. Cevat Yerli’nin konsol oyuncuları için söylediklerine gelirsek; sanırım biraz çalışanlarını gaza getirmek için bu sözleri söylemiş.

Cevat Yerli’nin yukarıdaki röportajda demek istediği şu aslında; PC oyuncuları, kötü oyunlara biraz müsamma gösterebiliyorlar ama konsol oyuncuları öyle değil. Cevat Yerli, çalışanlarına bu mesajı veriyor, konsol için en iyisini yapmak zorundasınız.

6 Yorum

 1. Ziyaretçi

  sadece emek de deil. belki ağır kaçıcak ama consol = no brainer yada easy mode. eski pc oyunlarında ne kadar kafa patlatırdık. ne bulmacalar la uraşırdık. ne stratejiler geliştirirdik. consollar çıktı çıkalı sadece button smash yapar olduk…. bi de consol için yapıp pc port ile bize sunuyorlar. sad but true. Eski yaratıcılığı geri istiyorum. herşey parlak grafikler ve büyük patlamalar deil. olmasın mı? tabiki onlarda olsun ama azıcık kafamızı da çalıştırsın.

 2. bluetime

  Konsolda korsan mevzusu yok diye biliyorum.

  PS3 oyunları el yakıyor 150 civarı..

  Yani parasını yığıyoruz adam gibi iş çıakrsınlar diye bir serzeniş var sanırım.

   

 3. Tahir Meylani

  Haberi aldığımız OXM sitesi alakasız bir başlık atmış bu yüzden çeviride bir iki hata vardı onları düzelttim. Sanırım şimdi Cevat Yerli’nin söylemek istediklerine daha iyi tercüman olduk 🙂

 4. Mendhi CS

  PS3 oyunları PC oyun fiyatlarıyla aynı olmasa da dediğiniz kadar pahalı değiller..bknz (shopto.net) ha ben Türkiye’den başka memleketten oyun almam, satışlar Türkiye’den çıkmış gözüksün diyorsanız o başka tabi!

Bir cevap yazın