Cevat Yerli ile Crysis 2 Röportajı

Buruk bir gurur ile ismini azımızdan eksik etmediğimiz CryTek, Crysis 2 yapımı ile uğraşırken sizleri bu aşamada habersiz bırakmak istemedik. CryTek CEO’su Cevat Yerli ile bir röportaj yaptık.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan multiplayer videosu ile dikkatleri üzerine çeken Crysis 2, CryTek için çok büyük önem arz ediyor. Oyunun konsollara gelmesinin yanı sıra aldıkları eleştirilere cevap verecekler.

NanoSuit 2

NanoSuit 2

Röportajda “Psycho için bileklerimi keserim, Crysis 2’de Psycho olacak mı?” tarzı sorular yok. Daha çok oyunun sektördeki yeri, alınan eleştirilere ne gibi cevapların verileceği ve Türk oyun sektörünün Crysis 2’den beklentilerini Cevat  Bey’e sorduk.

34 Yorum

 1. stoic

  Röportaj çok iyi olmuş. Hakikaten sektöre yönelik olmuş. Sırf Türkçe dublaj ile çıktığı için, Crysis ve Crysis Warhead i çıktığı gün almıştım. Crysis 2 içinde aynı şekilde düşünüyorum.

 2. warlockt

  bence crysis 2 nin en güzel yanı konsolllarada gelecek olmasıı…en azından sistem kaldıracak mı diye endişemizz olmayacakk..  + bide türkçe oldumu  yinmez tadından..

 3. Ziyaretçi

  BU ADAMLAR YABANCILAŞMIŞ NEZAKETEN CEVAP VERİYORLAR SORULARA TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR SORUSUNU HAK ETMİYORLAR ŞÖLE DÜŞÜNMELERİ LAZIM BENCE 70 MİLYON LUK PAZAR BUNUN 25 30 MİLYONU GENÇ NÜFUS HADİ BİLEMEDİN 10 MİLYON OYUN OYNAYAN ÇOCUK OLSA İNSAN GÖZÜ KAPALI TÜRKÇE AÇAR ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ Bİ OFİS AÇAR PARTİ BİNASI GİBİ MİLLETE OYUN SATAR UCUZA BURDA Bİ ALIŞTIRDIMI MİİLETİ KENDİSİ DAĞITIM ŞİRKETİNE BİLE DÖNÜŞÜR TÜRKİYEDE

 4. Ziyaretçi

  Üstteki ziyaretçi 10m’lik pazar e mi?Milletin kafası çok iyi ya,crysis 2 20tlye satılsa bile burda 200bin üstünü göremez.Hatta 200bin ne demek 100bin i aşması bile çok büyük bir süpriz olur.Korsancıdan 10tlye almak veya torrentten indirmek varken ne diye orjinal alsın ki bizim güzel insanımız.

  @darkhellion

  Burda açarlarsa bir ton bürokratik saçmalık,daha fazla vergi vb. sorunlarla karşılaşacaklar,teknolojik açıdan 16.yy’da yaşayan bir hükümetimiz olduğu için kızamıyorum adamlara.

 5. Ziyaretçi

  birak allah askna ya oyunda adam ben ingiliz askeriym diyor oyun resmen ingiliz ordusunu ovuyor turkler bu oyunla gurur duyuyor ozman turk bayragini cikarin ingiliz bayragi koyun kardesim oyunda turklerle ilgili hic bsy yok adam kora ve ingiliz devlelerini koymus sen neyle gurur duyuyosun

  • Emre

   bir oyun ile gurur duymak için illa türk askerlerinin olmasına gerek yok. oyunun bu kadar az kâr oranı varken türkçe yapmaları açıkcası benim için gurur verici. ayrıca zaten bu bir bilgisayar oyunu ha türk askeri ha kore veya ingiliz askeri. ne fark eder?

 6. Ziyaretçi

  birak allah askna ya oyunda adam ben ingiliz askeriym diyor oyun resmen ingiliz ordusunu ovuyor turkler bu oyunla gurur duyuyor ozman turk bayragini cikarin ingiliz bayragi koyun kardesim oyunda turklerle ilgili hic bsy yok adam kora ve ingiliz devlelerini koymus sen neyle gurur duyuyosun

 7. tolga

  Neden Türkiye’de ofis açsın.Sen orjinal oyun alıyor musun arkadaşım? Önce bunu sorarlar adama. Sen şimdi işletmeceisin para kazanman gerekiyor aileni geçindireceksin çöle lokanta açar mısın? Kaç tane oyun yapımcısı gelicek Türkiye’ye.Uluslararası bir stüdyo açıyorsun dünya milletlerinden çalışanı olacak yerli yabancı Türkiye’ye gelmeleri lazım onların.O stüdyo vergi vericek  maaş ödeyecek Türkiye’de.Giderleri daha mı ucuz olur daha mı pahalı olur vergi indirimi olur mu olmaz mı? Türkiye’De oyun kültürü var mı yok mu? 10 milyon genç var diyorsunuz.Hani nerde.God of war o kadar yaygara yapıldır reklmaı yapıldı 12000 sattı. PC ye çıksaydı onu da satmazdı.

  Türkiye’de ki bürokratlar milletvekilleri oyun nedir biliyorlar mı? Teknoloji nedir biliyorlar mı? Buraya büro açsan sana kolaylık sağlarlar mı sağlamazlar.Yapmayın Allah aşkına işkembeden atmayın. Ne diye büro açsınlar Türkiye’De . Adamlar Türkleri niye koysun ilk oyunlarına.Türk koyunca dünyada satış patlaması mı yaşıyacak oyun.Üstelik senin kopya alacağın oyuna. Crytek büyür gelişir EA dan imtiyaz hakkı olur 10 tane oyun yapar ilerde bir tanesine Türklerle ilgili bir konu yada bir Türk karakter ya da Türkiye’den bir mekna konabilir oyuna bu yağılabilir ilerde ama ilerde.Daha kendilerini iyice kantılamaları lazım.Daha 2 oyun yapmış adamlar. 

 8. Ziyaretçi

  Helal tolga açıklayarak vermişsin ayarı,benim yazmama gerek kalmamış.Ziyaretçi insan ya ocaktan çıkıp gelmeyin şuraya Allah aşkına,belli ediyorsunuz kendinizi.Hadi ccc bas git.

 9. Ziyaretçi

  Bu sitedeki yazarlar genelde Türkçeyi çok iyi kullanıyorlar ama arada böyle hatalar ve kötü bir türkçede çıkabiliyor. Röportaj doyurucu değil. Crysis 2 zaten koca bir balon. peh 🙂

 10. darkhellious1

  şimdi salak salak yazılar yazıp bilmeden insanı fitil etmeyin.Link’i atmışız nerelerde ofis var görmüşsünüz hala labada lubada konuşuyosunuz.

  1.Ofis açmak demek reklam yapmak dğildir.Bunu beyninize sokun.Ofis demek oyun yapım yeri demektir.2k çek gibi yada avustralya ofisi gibi.Burda reklamcı grafiker yetişmez.Burada oyun yapıcak nitelikli admalar olur oyun yaratırlar yada geliştirirler.

  2.Ne kadar oyun satın aldığımı nerden biliyorsun.Merak ediyorsan diyeyim.50Ye yakın orjinal satın aldım.Steam de ve kutulu olarak evimde var.

 11. Ziyaretçi

  Senin o küçümsediğin Polonya,Çek Cum. ,Avusturalya (hele ki Avusturalya bu konuda çok modern yasalara sahip) vs. bize göre çok daha makul yerler,gerek yasalar olsun gerek vergiler,halkın sektöre bakışı olsun.Oyun yapımcısı yetiştirme yeri değildir diyorsun,doğru demişsin peki ne dediğini algılayabiliyor musun?Elin adamı Montreal,Toronto,NY,Londra,Paris vs. varken gelip İstanbul’da mı oyun yapacak?Kim getirecek o yetenekli adamları.

   

  • Uğur Yurtsever

   “Hele ki Avustralya” derken neredeyse son yıllarda çıkan şiddet içerikli tüm oyunları yasaklayan (mesela AvP, Fallout 3, GTA serisi, FEAR 2 vs…) Avustralya’dan mı bahsediyoruz? Hani uzak ya nasıl olsa kimse bilmez diye sallamadınız umarım. 😛

   Doğu Avrupa’da, özellikle de eski Demir Perde ülkelerinde, oyun geliştirme olayının sağlanan “yasal” kolaylıklarla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bu ekol, gerek sinema gerke tiyatro gerek müzik gerekse edebiyat alanında yüzyıllardır dünyaya damgasını vuruyor zaten. 70 milyonluk ülkeden bir oyun geliştirici çıkmıyor diye üzülüyoruz. Bilmemkaç bin yıllık şanlı tarihimizde Polonyalı Stanislav Lem gibi oyun yapımcılarına ilham verebilecek bir bilim kurgu yazarı çıktı mı veya Andrzej Sapkowski gibi yarattığı eserlerde oyun yapılabilecek bir fantastik edebiyat ustası?

   Kimse kusura bakmasın ama bizim eğitim sistemimizin ve özellikle de kültürümüzün damarlarında tüketmek var. Bu yüzden de çağdaş teknolojik gelişmeleri ağzımız açık izliyoruz. Hala araba, çamaşır makinesi, ütü ihraç ediyoruz diye göbek atan bürokratlar var.  “Lego” parçalarını birleştirebilecek zeka seviyesine 1 yaşını doldurmadan erişiyoruz zaten. 🙂

   Bu yüzden tartışmanın bir anlamı yok. Daha “fikri eserleri” satın almasını bile öğrenemedik ne oyunu geliştireceğiz veya kim gelip buraya yatırım yapacak? Hmm belki güpe gündüz market soyup elimizi kolumuzu sallayarak uzaklaşabileceğimiz bir çeşit stealth action veya naylon fatura düzenleyip bakan falan olabileceğimiz bir strateji oyunu. 😉

   Çok derin konular bunlar çook…

   • manyaque

    ah bu çok derin konulara aşağıda yanından geçeyim dedim ama şu naylon fatura işi burayada yaz dedi Uğur bey ağzına sağlık.

    GTA ymış naylon fatura yok adam kayırma yok rüşvet yok sınav sorusu dağıtmak yok öyle oyunmu olur.

    NEED FOR SPEED miş polise rüşvet veremiyosun ben milletvekili oğluyum diyemiyorsun.

    FOOTBAAL MANAGER (GENELİ) miş hakeme rüşvet yok takım kayıran federasyon yok.

    Dragon Age miş  surdan aşağı atla yok yukarı atla yok 50 adam arasına dal koluna kol saati tak yok.

    bu liste uzar anlatılmak istenen bizde yaratıcı adamda yok yaratılana hakkını verecek adamda.

    Bizdeki olgu PC ye parayı veririsn sonra herşey bedava yada bizde siteler yasaklanır şiddet içerikli diye diziler filmler flulaştırışır ama oyunlarda yasak yok satışı devam.

     

     

 12. manyaque

  oyuna para vermez kırarsan olacağı bu olur. Bahanede hazır oyun pahalıymış. pahalımı irdeleyelim :

  türkiyede IMEI kaydı olan aktif telefon 100 milyon üzeri bu telefonların 65 milyonu kamera mp3 player vs gibi üzt özelliklere sahip yaklaşık 6 milyon tel aktif 3g kullanıyor 65 milyon hat abonesi var ve en önemlisi Türkiyede telefon değiştirme ömrü 6 ay BAKIN TEKRAR YAZIYORUM 6 AY

  eee hani paramız yoktu oyun alamazdık alırız alırızda bu oyun kutularını şöyle AVM de masaya koyup etrafa bak yeni oyun aldım havası atacak şekilde yaparlarsa alırız.

  Bir dipnot: adamlar gelip 400-500 dolara binbir pazarlıkla laptop alıp bu laptopun kulaklık çıkışına 800 milyonluk ses sistemi alıyorlar laptop aırken ağlıyor ama para yok diye… niye ses sistemi havalı laptop laptop işte koklayıp anlayamıosun ya

   

   

  YORUM SİZİN

 13. cavus

  Crysis 2 ye ozenmeleri cok iyi bir sey. Crysis wars hakkinda dusuncelerim hic iyi degil hatta crysis wars hayal kirikligiydi bende crysis wars oldugu halde  crysis 1 multipleyer oynamayi tercih  ediyorum.  Crysis warsin yeni haritalarini pek sevmedim crysis warsda Mesa gibi eski haritalar hala meshur bu da crysis 1 daha iyi haritalar icerdigini gosterir. Crysis warsda ilgi cekici haritalar iceriyor savanna battleground gibi ama belli zaman sonra sikiyor. . Ama crysis 2 den iyi bir beklentim var. Asil mesele Haritalarin zevkli ve insani sıkmayacak olması gerisi saten gelir. 

  Haritala ozenmelerini tavsiye ediyorum. Bunlar benim sahsi goruslerim

 14. Ziyaretçi

  Sorun şu bizim halkımız hiçbir zaman medenileşemedi,din diye kültür diye ne Türklükle ne de dinle alakası olan saçmasapan emevi geleneklerine takıldı,sonuçta böyle bir halk ortaya çıktı naparsın.

 15. Tuncay Güngör

  Medeniyet dediğiniz nedir? Kime medeni denir? Dürüte mi? Anlayışlıya mı? Umursamaz’a mı? Vurdumduymaz a mı? Açık giyinene mi? Yoksa tam tersi olanlara mı? Medniyet dediğin insalarla konuşup hislerinle değil mantığınla hareket etmek doğruyu düşünmektir. Biz ülke olarak çoğu yerden Her Zaman Medeniyiz. İnsanların gericilik dedikleri şeyler maalesef medeniyetin temelleridir ve bu konunun medeniyetle alakası yoktur. Yönlendirme tabuları yıkma ile alakalıdır. Peki biz ne yapıyoruz buraya yorum yazanlar ne yapıyor oynuyor anca başka birşe yok. Neden tasarlamıyoruz tasarlayamıyorsan neden yazamıyorsun? Hayal gücü bizim kadar gelişmiş bir millet yoktur neden senaryo yazmıyruz? İlla edebiyatçı olmaya gerek yok ünlü olmaya gerek yok. Üniversitler alışmışlar parada para neden bi üniersitede oyun yazılımı eğitimi veriyorlar hiç bunları düşündünüz mü? Kimse dur kardeşim ne yapıyorsun sen ya gelecek bundan bundan ibaret demiyor kimse. Ama ülkemiz online oyun sektöründe hatırı sayılır ülkeler arasında. Kanunlar her oyuna izin veriyor ucuz ayrıca pahalı yatırımda değil diğer yerlere göre. Biz ise bunu göremiyoruz sıkılıyoruz zoru görünce aman ben nie yapayım başkası yapsın diyoruz.Maalesef insanları kullanmayı da çok seviyoruz geçmişten gelen saltanatı kabulleniyoruz ilk önce bundan kurtulmamız ne zaman sorumluluk sahibi ve sorumluluklarımızın farkına varır isek yurt dışına giden saygıdeğer büyük insanları bu ülkede tutar ve oyun dahil herşeyimizi kendimiz yaparız. Baksanız siz oyundasınız biz kendi işletim sistemimizi kullanmıyoruz devlet dairelerinde hemde bedava binlerce dolarada gerek kalmıyor ki biz oyunu tartışıyoruz ne zaman bu gençlik sorumluluklarını bilir ona göre hareket eder ise o zaman herşey güzel oalcaktır.

 16. Ziyaretçi

  bu oyuna laf atanlara, yazık diyorum, hanginiz türkçe seslendirmeli başka bi oyun oynadınız, oturun bi crysis de siz yapın çok kolaysa, yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapın, Saygılar

 17. Ziyaretçi

  şu türkçe olayı geçen oyunda türkçe yaptılarda ne olsu..milliyetinden parasını çok seven bizim türk milleti.korsan aldı.türkçeleştirmek için adamların harcadığı para da adamlara zarar oldu.20 ytl bir oyun için fazla para değil 2 paket sigara parası.adam gibi oyun oynamak istiyorsak gidip adam gibi paşa paşa parayı verip orjinal almalıyız.bu adamlar türklüğünü kapbetmiş filan gibi yorumlarıda çok faşizan buluyorum ve kınıyorum.liseden sınıf arkdaşımın halasının oğlu Giresun lu bir ailedenler.Karadenizlilerin milli değerlere ne denli bağlı olduğunu herkes bilir.TR de ofis açsalar çalıştırmaya adam bulamazlar.Adamlar en iyisi olmaya çalışıyorlar..en iyisi olmak için en iyilerle çalışmalasınız bizim  ülkemizde malesef bu oyun sektörü pek cılız her sektör gibi neden mi 70 milyonluk ülkeyiz,nüfusun çoğunluğu genç ama lisanslı yazılım kullanan yok:)lisans yoksa kalitede yok malesef….

 18. Ziyaretçi

  Maalesef tembeliz. oyun yapımı mütehatliğe benzemez.  bir ikincisi de Uğur un dediği gibi bizde oyun yapımcılığına temel olacak bilimkurgu ve fantezi kültürü yeterli değil ama yok da değil. bu bence en büyük etken.

 19. snatcher

  kardeşim benim ps3 üm var ama oyunları türkiyeden almadım şu zamana kadar fiyatlara hep beraber bakalım isterseniz

  red dead redemption

  http://www.vatanbilgisayar.com/aral-02.0302-ps3-red-dead-redemption/productdetails.aspx?I_ID=46897

  tr satış fiyatı 180 tl

  http://www.play-asia.com/paOS-13-71-bp-49-en-70-3fee.html

  playasia satış fiyatı 58 dolar bedava kargo

  şimdi neden türkiyede orjinal satılmadığı anlaşılabiliyormu çünkü türkiyede bırakın oyun oynamayı insanların karnını doyurması bile lüx artık..şimdi kim suçlu sizce oyun ithalatını yapan firmaları denetlemeyen devletmi yoksa orjinal oyun ALAMAYAN oyuncularmı kararı sizler verin saygılar..

 20. Tuncay Güngör

  işte mağazalara bakmayacaksın birde diğer sitelere bak açık arttırma sitelerinde farkı gör. ben piyasada 110-140 tl arasında değişen Pes 2011 Ps3 için olanını GG den orj jelatinli kutuda 60tl ye aldım Civ 5 i de 70tl ye aldım. Bu oyunlar 110-120-140tl arasında değişiyor mağaza vb yerlerde. 

 21. KingTR

  Arkadaşlar artık yeni çıkan oyunlarda korsan azalıyor.Çünkü oyun crackcileri sadece single playerı kırabiliyorlar.Multiplayerı kıramıyorlar.Ve bu çok önemli.O yüzden orjinal oyun alma oranı yükselmeye başlıyor.

Bir cevap yazın