Cesur Yeni Dünya: IDE Sabit Diskler SCSI Adaptörler Üzerinde Çalışırsa

Cesur Yeni Dünya: IDE Sabit Diskler SCSI Adaptörler Üzerinde Çalışırsa

Ç.N.: Burada adı geçen ürün, yazının çevirildiği tarihte Türkiye’de satılmamaktaydı. Bu yüzden bu yazı sadece referans amaçlı verilmiştir. Bu konuda bize herhangi bir nedenle dönmemenizi özellikle rica ederiz.

Her yeni nesil disk ile birlikte disk üreticileri manşetlerinden yeni Aslar çıkarıyorlar: En yeni diskler daha hızlı, daha sessiz ve daha büyük kapasiteli oluyor. 200 GB diskler çoktan geldi – 300 GB modellerin de eli kulağındadır. Ancak sunucu pazarının standardı olan SCSI arabirimine sahip diskler henüz bu kapasitelerin yanına bile yaklaşabilmiş değil.

Güçlü sunucular güvenilir, hızlı ve engin güç ve kapasite olanaklarıyla donatılmış sistemler olarak tarif edilir. İlk iki kriter üst sınıf SCSI denetçiler ve birkaç üst sınıf sabit disk eşleştirilerek sağlanabilir. Ancak depolama kapasitesini artıralım dediğinizde maliyetler birden tavanı delip geçer.

Bu noktada epey ucuz IDE çözümlerini kullanıp kullanamayacağınızı düşünmeniz normaldir – ne de olsa pahalı SCSI eşdeğerleri ile kabaca aynı işi yaparlar. Ancak bu disklerin bu tür sistemlerde kullanılmasına karşı şüphe götürmez bazı argümanlar da bulunmaktadır: Genelde maksimum aygıt sayısı, modern sabit disklerin güvenilirliği veya denetçilerin fonksiyonlarındaki eksikler gibi kriterler yolu keser.

Ancak Tayvanlı üreticilerden Acard yenilerde IDE disklerin SCSI denetçilerle çalışmasını sağlayan bir adaptör geliştirdi.

Bir cevap yazın