CES 2011: Nvidia PC İçin CPU Geliştirdiğini Resmen Duyurdu

Nvidia “Project Denver”ı adını verdiği program ile ARM tabanlı PC CPU’su geliştirdiğini duyurdu.

Nvidia LogoNvidia’ı grafik işinde uzmanlaşmış bir firma olarak tanıyorsak da, Nvidia’nın son dönemde teknolojinin farklı alanlarına yaptığı yatırımları da görüyoruz. Hatta uzun bir süredir Nvidia’nın X86 tabanlı bir CPU için çalıştığını da duyuyorduk, ama Nvidia CES fuarında yaptığı açıklama ile CPU alanına farklı bir standart ile girmek istediğini resmen duyurdu.

Nvidia, X86 lisansı almanın zorluklarından olsa gerek PC, sunucu, süperbilgisayar ve iş istasyonları için ARM tabanlı yüksek hesaplama gücüne sahip kod adı “Project Denver” olarak yeni bir çalışma başlatmış durumda. 

Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang “ARM CPU tarihinde en hızlı büyüyen mimarisi” diyor ve ekliyor “Devir, artık her cihazın gelişmiş CPU ve farklı işletim sistemleri ile her an internete bağlı olmasını gerektiriyor. ARM’in giderek yayılması ve lisans probleminin bulunmaması bu devir için bu mimariyi mükemmel yapıyor. GPU içine dahil edeceğimiz yüksek hesaplama gücüne sahip ARM tabanlı çekirdekler ile yeni bir sınıf işlemci yaratmak istiyoruz.”

Bir anlamda Nvidia “Project Denver” ile GPU ile CPU’yu birleştiriyor. Nvidia böylelikle AMD’nin Fusion, Intel’in Sandy Bridge CPU’larına rakip olacak. Buradaki tek fark, Nvidia’nın X86 mimarisi yerine ARM mimarili CPU’lar geliştiriyor olması.

Huang, “Project Denver” için bir tarih vermekten kaçınsa da, bizim tahminimiz bu projenin 2012-2013’ten önce hayata geçemeyeceği, çünkü PC’ler için ARM desteğini Windows 8 ile 2012’de bekliyoruz. Ayrıca, ARM tabanlı işlemcilerin sunucu tabanında rekabetçi olması için en erken 2014-2015 tarihi öngörülüyor.

Bir cevap yazın