CES 2009 Etkinliğinde Göze Çarpanlar

Geçtiğimiz hafta ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılan yeni ve ilginç ürünlerden birkaçını sizinle paylaşmak için bu yazıyı hazırladık. Açıkçası fuara geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Netbook ve süper ince dizüstü bilgisayarlar damgasını vurdu. Bunun yanında Nvidia’nın yeni mobil ve masaüstü ekran kartlarını ve AMD’nin yeni Soket AM3 altyapısını ve Phenom II işlemcileri tanıtması yaşanan diğer önemli gelişmelerdendi.

Dokunmatik Ekranlı Asus EeePC ve Keyboard PC

CES 2009 fuarında tanıtılan ürünlere Asus’un çoklu-dokunma özellikli Eee PC Netbook’u ile başlıyoruz.

Netbook’lar ve dokunmatik ekranlı ürünler bu senenin CES etkinliğine damgalarını vurdular. Bu yeni pazarın yaratıcılarından Asus iki senedir oldukça büyük bir mesafe kat etti ve rakiplerine yeni tasarımlarıyla örnek olmaya devam ediyor. 8.9″ EeePC T91 ve 10″ EeePC T101H döner ekranlı ilk netbooklar olma onurunu taşıyorlar. Evet, aynen bir tablet PC’ye benziyorlar. Tablet PC’ler de ilk kez Comdex 2001’de tanıtılmış fakat yüksek fiyatları sebebiyle bugüne kadar yeterince yaygınlaşamamışlardı.

EeePC T100H

EeePC T100H

Elbette, yeni tablet Eee PC’lerin uygun fiyatlarıyla bu durumu değiştireceklerini umuyoruz. CES tanıtılan bu bilgisayarlar dokunmatik ekranlar için özel olarak uyarlanmış bir kullanıcı arayüzüne sahip Windows XP işletim sistemini kullanıyorlar (açıkçası Windows bu haliyle Linux’a daha fazla benziyor). Ayrıca Microsoft, Asus’la ortaklığını daha da genişleterek bu tip Windows işletim sistemlerinin gelecekteki Asus Netbook’lara da yüklenebilmesine imkân tanıyacakmış. Hatta Asus bunu kanıtlamak için fuarda düşman çatlatırcasına Windows 7 Ultimate yüklü bir Asus Eee PC de tanıttı.

T91’in beyni bir Intel Atom Z520 işlemcisi ve 10″ T101H’ın işlemcisi ise bir Atom N270.

EeePC N20 modelinin diğer iki modelden en büyük farkı çoklu-dokunma (multi-touch) özelliğine sahip ekranı ve buna uygun kullanıcı arayüzü. Fakat her şeyin dört dörtlük olduğunu düşünmeyin çünkü sunum sırasında arayüz sürekli hata veriyordu. Yani, bu ürün henüz olmamış. Biraz daha zamana ihtiyacı var.

Asus EeePC N20

Asus EeePC N20

Daha bitmedi. İlginç tasarımlı iki küçük PC de tanıtıldı. Bunlardan ilki Eee Keyboard: 5″ boyutlu ekranı olmasa sıradan bir klavyeden pek ayırt edemezsiniz. Oysaki bu aygıtın içinde bütün bir PC bulunuyor. Tümleşik HDMI arayüzü sayesinde LCD ekranlara ve HDTV’lere bağlayabileceğiniz bu ilginç bilgisayar taşınabilirlik olgusunu bambaşka bir boyuta taşıyabilir.

CES 2009 Etkinliğinde Göze Çarpanlar

İkinci ilginç tasarımlı bilgisayarın ekranı sadece 4.3″. Büyük ihtimalle bu PC’nin bir netbook altyapısı olduğunu düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Asus bu ürünün gelecekte sıradan bir dizüstünün (notebook) yerini alacağını söyleyecek kadar iddialı. Ayrıca şirket böyle bir bilgisayarda kullanılacak yeni teknolojilerin pil ömrünü yakın bir zaman içerisinde 12 saate kadar çıkarabileceğini düşünüyor.

Asus konferansın sonunda geleceğin bilgisayarlarıyla ilgili bir video izlettirdi. Videoda gösterilen bilgisayar katlanabilme özelliğine sahip ve bu sayede üç farklı boyutta (form factor) kullanılabiliyor. İşin en ilginç tarafı çift klavye sayesinde bilgisayarı aynı anda iki kişinin birden kullanabilmesi. Çalışma verimliliğini arttırma adına oldukça yararlı bir buluş gibi duruyor.

CES 2009 Etkinliğinde Göze Çarpanlar

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın