Cep Telefonunuzdaki Verileri Korumak ve Yönetmek

Cep telefonu gibi bir cihaz ile çok uzaktaki insanlar ile iletişim kurabilmek, geçmişte gerçekten inanılması güç bir durum olarak görülüyordu. Bugün standart bir cep telefonunu ele alırsak, arama yapıp aranabilmek, telefonun diğer özellikleri de göz önünde bulundurulduğunda oldukça küçük bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Artık öyle bir noktaya gelindi ki PC veritabanı ile cep telefonunu ilişkilendirmeyi düşünmemizin vakti geldi de geçiyor bile. Zira cep telefonları şu an bütün haberleşmemizin merkezi konumunda.

Günümüzün cep telefonları, oldukça küçük yapılarına karşın benzeri görülmemiş ekran çözünürlüklerine sahip. Bu durumun da etkisiyle, Akıllı Telefonlar (SmartPhone) PDA’ların işlevsel yönden benzerleri olarak kabul edilmektedir. Microsoft’un Windows Mobile işletim sistemi sağlam bir yazılım alt yapısı sunarken Series 60 gibi diğer işletim sistemleri cep telefonlarındaki ofis ihtiyaçları için giderek daha uygun hale gelmektedir.

E-posta ve sohbet (chat) istemcileri, MP3 ses biçimi desteği, video kayıt imkanı tanıyan dahili sayısal (digital) kameralar ya da taşınabilir (mobile) TV gibi diğer özellikler tam zevkinize hitap ediyor. Flaş belleklerin düşmekte olan fiyatları ise bu ayrıcalıklarınıza ayrıcalık katıyor.

Telefonları incelemeye geçmeden önce bu yazının ana konularından biri olan senkronizasyon yani eş zamanlılık hakkında bilgi vermemiz gerekiyor. Zira burada eş zamanlılık tahmin ettiğinizden biraz daha farklı bir anlam taşıyor:

Eş zamanlılık, bir cihazın diğer bir cihaz ile bağlandıktan sonra önceden belirlenmiş olan uygulamaları ortak bir biçimde kullanmasıdır, veri paylaşımı yapmasıdır. Örneğin bir cep telefonunun takvim hatırlatmaları uygulamasını PC ile paylaşması ve gerekli verinin her iki bilgisayarda aynı anda bulunması gibi..

4 Yorum

Bir cevap yazın