Cep Telefonunuz Tuvaletlerden Ortalama 10 Kat Daha Kirli

Bakteri yuvasını hergün yanımızda taşıyoruz.

Cep Telefonu tutan kızBu tür haberlerde genellikle tuvaletler ile kıyaslanma yapıldığını görürüz çünkü sağlıklı bir insanın bilinçaltı dışkının gerçekten pis olduğuna ve ondan uzak durmamız gerektiğine şartlanmıştır/şartlandırılmıştır.

Bilgisayar klavyelerinin tuvaletlerden şu kadar daha çok bakteri barındırdığı haberlerini daha önce sıkça duymuştum ama cep telefonu? Cep telefonu tuvaletlerden daha kirli olabilir mi? Hygiene expert’in yaptığı araştırmaya göre; evet, cep telefonu sandığımızdan çok daha kirli. Hatta testlerde kullanılan 30 cep telefonunun tuvaletlerden ortalama 10 kat daha fazla bakteri bulundurduğu gözlemlenmiş. Araştırmada bu rakamın rahatlıkla mide sorunlarına yetecek kadar fazla olduğu söyleniyor.

Ayrıca testlerde kullanılan en kirli cep telefonunun güvenli bakteri sayısının 39 katı daha çok bakteri içerdiği gözlemlenmiş.

Artık bu haberden sonra başkalarının cep telefonunu kullanırken daha bir dikkatli olmayı seçersiniz sanırım. Belki cep telefonunuzu sık sık silmeyi de alışkanlık haline getiririsiniz. Yine de ben klavyelerden başlamanızı öneririm. En son ne zaman klavye temizliği yaptığını hatırlayan var mı aranızda?

3 Yorum

  1. levis

    Evet bununla ilgi bir konuyu Discovery Kanalında izlemiştim. En kirli eşyalar cep telefonu, bilgisayar klavyeleri ve elektirk açma kapama düğmeleri idi.

    Tuvaletler bunların yanında gayet temiz kalıyordu. 🙂

  2. 4vc1

    Buradaki “tuvalet” ten kasıt, alafranga tuvaletlerdir sanırım, zira yabancı araştırma şirketlerinin alaturka tuvaletleri baz alacağını sanmıyorum. Pislik değeri(!) ölçerken dikkate aldıkları yer de muhtemelen alafranga tuvaletin oturak kısmı (yabancı memleketlerdeki tuvaletlere bizim teharet musluğu dediğimiz olay da yok zaten). Hal böyle olunca adamların kullandığı alafranga tuvaletler zaten pis yerler. Buradaki pisliğin cep telefonu vs ile kıyaslanması ise ayrı bir durum..

Bir cevap yazın