Cep Telefonu İle Bilgisayar Hacklenebilir mi?

George Mason Üniversitesinden araştırmacılar, cep telefonu ile bilgisayarların hacklenebileceğini düşünüyor.

Google Nexus OneBilgisayarların USB portunu farklı cihazlar için sık sık kullanıyoruz. Hatta iPhone gibi cep telefonlarımızı USB portundan şarj ediyoruz. Ama George Mason Üniversitesinde yapılan bir araştırma bu tür durumlarda USB arayüzünün önemli bir açığı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürüten uzmanların yaptığı gösteride, Android tabanlı Nexus One cep telefonu USB kablosu ile PC’e bağlandı ve sistemin kontrolü ele geçirildi. Sistem şöyle işliyor: Nexus One için geliştirilen hack yazılımı, cep telefonunun aslında bir klavye ve fare olduğu konusunda PC’i kandırıyor ve sistem üzerindeki tüm denetimi elde ediyor. Siz, bilgisayarınıza sadece bir cep telefonu bağlı olduğunu zannederken yazılım, tüm sistemi kontrol altına almış oluyor; dosyaları istediği gibi değiştirip, kopyalayabiliyor.

Bu açığın nedeni, USB portundan bağlanan cihazlar için sistemin kullanıcı yeterli bir şekilde uyarmaması ve USB portundan bağlanan cihaz türü için PC’nin kandırılabilmesi.

Üstelik MAC ve Windows işletim sistemlerinde USB portundan bağlanan cihazlar için yeterli olmasa da bir uyarı verilse de, Linux işletim sisteminde kullanıcı hiçbir uyarı ile karşılaşmıyor. İşin daha da kötüsü, anti-virüs programları da USB portundan bağlanan klavye ve farenin iyi veya kötü amaçlı kullanıldığını tespit edemiyor.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, işletim sistemlerinin USB portundan bağlanan cihazlar konusunda kullanıcıları daha iyi bilgilendirmesi ve gerekirse cihazın sisteme erişimi için izin istemesi gerektiğini düşünüyor. 

kaynak: cnet

Bir cevap yazın