Cep Telefonu Hızaşırtma Yeni Trend Oluyor

Birkaç yıl öncesine kadar masaüstü işlemcileri, bellekleri ve tabi ki ekran kartlarını standart hızlarının ötesine taşımak pek çok bilgisayar meraklısının yapmak için uğraştığı bir şeydi. Hızaşırtma heyecanı bu alanlarda devam ediyor, hala bilgisayar meraklıları masaüstü sistemlerinden daha fazlasını almak için çeşitli yöntemler deniyorlar. Şimdi bu kitleye bir de cep telefonunu ve tablet gibi taşınabilir aygıtları hızaşırtanlar eklendi.

ARM temelli işlemcilerin hızaşırtılabildiklerini biliyoruz. 1 GHz hızında çalışan Tegra 2’yi 1.5 GHz’ye çıkarmayı başaranların olduğunu hatta bazı durumlarda 1.5 GHz seviyesinin bile geçildiğini duyuyoruz. Tabi böyle bir işe girişebilmek için telefonunuza tam yetkili yönetici erişimiyle girmeniz gerekiyor. Root etme adı verilen bu işe bir nevi telefonun yazılımını değiştirerek daha ince ayar yapmaya açık hale getirmek diyebiliriz. Telefonların üzerinde gelen standart yazılımları değiştiren ve pek çok kapının açılmasını sağlayan büyük bir meraklı kitlesi oluşmuş durumda.

Diğer taraftan cep telefonları standart hızının ötesine çıkabileceği gibi altına da inebiliyor. Bu sayede işlemciye giden gerilimi düşürerek pil ömrünü uzatmak mümkün olabiliyor.

Önümüzdeki yıllarda cep telefonu hızaşırtmak daha da yaygınlaşacak ve akıllı telefonu olan meraklı kullanıcılar büyük bir ihtimalle telefonlarını biraz kurcalamadan bırakmak istemeyecekler. Siz ne düşünüyorsunuz cep telefonunuzu hızaşırtmak (overclock) ister misiniz? Anketimize katılın…

2 Yorum

Bir cevap yazın