Cep Telefonlarında İnternet Aramasını Kolaylaştırmak

Hareket halindeyken de aynen bilgisayarınızdan yaptığınız şekilde nette arama yapmayı veya çevrenize göz gezdirmeyi istemez misiniz? Bazen bir Web sayfasına da göz gezdirmek isteyebilirsiniz ancak bir filmin hangi sinemalarda gösterime girdiği, karnınız acıktığında pizza yapılıp satılan yerlerle ve karnınız doyduktan sonra en yakın eğlence merkezinin nerede olduğuyla daha çok ilgilenirsiniz herhalde.

Cep Telefonlarında İnternet Aramasını Kolaylaştırmak

Arama Motorlarının Hareketli Türleri

Cep Telefonları İçin Arama Çubukları

Cep Telefonları İçin Arama Çubukları

Akıllı telefonlar için hazırlanmış arama motorlarının sayfalarına girin ancak bazılarının hareket halindeki kullanıcılar için basitleştirilmiş olduğunu göreceksiniz. Bir BlackBerry üzerinde Google klasik arayüzüyle görünürken Windows Mobile işletim sistemi üzerinde ise hareketli (mobile) sayfaya yönlendirilirsiniz ve bundan başka şansınız da zaten olmaz.

Web ayarlarınız yerel olmasa bile, hareketli Google arama sonuçlarında önceliği yerel bağlantılara verir. Yerel sonuçlarda adresler ve telefon numaralarının bir listesi gösterilir ve bu listenin hemen altında da Web araması sonuçlarını görürsünüz. Yerel bağlantılardan birisinin üzerine tıklayınca adresi açarsınız, burada bir bağlantıya tıkladığınız zaman yönleri, en sondaki bağlantıda ise sokakları gösteren bir haritaya erişirsiniz ancak ulaşmak istediğiniz yeri tam olarak görebilmeniz için harita üzerinde uzaklaştırma (zoom out) yapmanız gerekebilir.

Microsoft’un Live arama çubuğu ise size her çeşit sonucu getirir: Fotoğraflar, haritalar, MSN alanları (spaces), haberler ve yerel bilgiler. Eğer belirli bir şeyler için arama yapıyorsanız, Live bunu bulunduğunuz konuma göre algılıyor ve eğer benzin istasyonu ve PTT gibi daha genel aramalar yaparsanız Live ilk önce ilgili iş yerinin telefonu ve adresiyle beraber yerel sonuçları görüntüler (bu bağlantılardan sonra ise diğer web bağlantıları ve fotoğraflar listelenir). Üstteki bağlantılardan birisine tıklayınca telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra, aradığınız kamu binasının yerini büyük bir haritada açık bir şekilde görebilirsiniz.

Cep bilgisayarlı (pocket PC) telefon kullanıyorsanız Yahoo daha güncel bir web tarayıcısı (Windows Mobile 6 işletim sistemi çalıştırıyorsanız buna gerek yok) kurmanızı öneriyor. Diğer akıllı telefonlar ise daha basit işlevleri olan OneSearch arayüzüyle arama gerçekleştiriyor: Yine belli bir işyeri için arama yaptığınızda isim ve adres listelerine erişiyorsunuz. Bu listenin ardından aynı sayfada yine fotoğraflar, Web sonuçları ve hareketli (mobile) Web sonuçlarıyla karşılaşıyorsunuz (sadece aradığınız şeylerle en fazla alakası olan sonuçlar bunlar). Arama sonuçlarından birinin üzerine tıkladığınızda en yakın sokak adıyla beraber adres, yön veya Yahoo ilişkilendirebilirse aradığınız ilgili makamın web sitesine doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Gitmek istediğiniz yerler hakkında birtakım yazıları (elbette restoran ve benzin istasyonu gibi sık gidilen hakkında olanlar size daha yararlı olacaktır) bile okuma şansınız var fakat adresi kendinizi belirtseniz bile ilgili yerin harita üzerindeki konumunu göremiyorsunuz.

Yine BlackBerry üzerinde Yahoo OneSearch arama sonuçları sayfasında bir reklam dikkat çekiyor fakat diğer akıllı telefonlarda bu durum söz konusu değil. Google da arama sonuçlarına bazen metin reklamları koymakta ancak Live Search’te ne metin reklamları ne de afişlerle (banner) karşılaştık.

Bu üç büyük arama motoru da aradığınız yerleri harita üzerinde göstermek veya sizi yönlendirmek için yazılımsal istemciler kullanıyorlar ve hatta telefonunuz desteklediği takdirde GPS ile uyumlu biçimde çalışabiliyorlar. Şahsen biz bunu California, Nevada, Florida ve Ohio eyaletleri içerisinde birkaç Windows Mobile ve BlackBerry aygıtı üzerinde, GPS’li ve GPS olmadan, 3G ve GPRS kullanarak denedik. Gördüğümüz kadarıyla, bu üç bağlantı şekli de sizi aradığınız yerlere ulaştırmak için gerçekten işe yarıyorlar ama elbette GPS’i kullanmak daha kolay ve özellikle küçük ekranlı bir cep telefonu sahibiyseniz tam ekran yol ve konum gösterme özelliği sayesinde gözleriniz yorulmuyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın