Cep Telefonları Kanser Yapmıyor (Araştırma)

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansının desteğiyle Interphone Çalışma Grubu’nun 10 yıldır, 13 ülkede, 30 yaş üstü 5 binden fazla gönüllü ile yaptığı araştırmanın ana raporuna göre, kanser ile cep telefonları arasında kesin bir bağa rastlanamadı.

Interphone’un Danimarka, Almanya Avustralya, Finlandiya, Fransa, İtalya, Japonya, İsrail, Yeni Zelanda, Kanada, Norveç, İsveç ve Kanada’dan 30-59 yaş aralığında 5 bin gönüllü ile 10 yıl süren araştırması, deneklerin cep telefonu kullanım sıklığına bağlı olarak tümör oluşumunun artıp artmadığını esas alacak şekilde yürütüldü. Henüz araştırmanın veri analizi tam olarak bitmediyse de ön raporlar, cep telefonunu uzun süre kullamanın tümöre yol açmadığını gösteriyor.

Ayrıca Interphone, yaptıkları araştırmanın nihayi sonuç olarak algılanmaması gerektiğini ve özellikle gençlerde değişen cep telefonu kullanım alışkanlığının yeniden gözlemlenmesi gerekebileceğini belirtiyor.

Interphone’un son yorumu sanırım önemli bir noktaya temas ediyor. Çünkü bireylerin günlük cep telefonu konuşma süresi, her geçen yıl artıyor. Evet, bu araştırma cep telefonlarının güvenliği olduğunu ortaya koyuyor. Fakat gün boyunca saatlerce cep telefonu ile konuşma sağlıklı mı, bunun bir sınırı yok mu? İşte bu soruların da cevabını bulmalıyız sanırım.

Kaynak: Yenişafak

Bir cevap yazın