Centrino 2 İsmini Hak Ediyor Mu?

Intel’in taşınabilir sistemler alanında ikinciliğe tahammülü yok. 2003 yılında, Pentium M işlemciyi (Banias), Intel 855-serisi yongasetini (DDR-266 bellek desteği) ve PRO/Wireless 2100B kablosuz ağ kartını (11 Mbit/s aktarım yapabilen 802.11b standardında) bir araya getiren Centrino çıktığında kısa bir sürede dizüstü sistemlerinin gözdesi olmayı başarmıştı. Her ne kadar içindeki parçalar yavaş yavaş evrim geçirmiş olsa da platform büyük oranda aynı kaldı. Pil ömrü, ağırlık ve ekran büyüklüğü aşağı yukarı aynı ve son kullanıcı artık Centrino cazibesinden etkilenmiyor.

Tabi ki Centrino, üzerinde 1.6 GHz Core 2 Duo, 80 GB sabit disk, kablosuz ağ desteği ve Intel’in GMA X3100 tümleşik ekran kartı bulunan Apple’ın MacBook Air’i kadar göze hoş görünmüyor. Bu özellikler “Santa Rosa” Centrino platformuyla karşılaştırıldığında o kadar etkileyici değiller ancak Apple’ın bu donanımları bir inçten daha küçük bir kalınlığa sığdırmayı başarmış olması MacBook Air’a olan ilgiyi artırıyor.

Apple’ın başarılı olması Intel açısından kötü haber değil çünkü ürünün iç donanımı büyük oranda Intel tarafından sağlanıyor. Ancak 1800 USD civarında fiyata sahip olan Air herkes tarafından alınabilir değil. Intel’in diğer ortakları için Mac’i geçmek ve ürünlerine daha fazla katma değer katma kapısı sonuna kadar açık.

AMD’yi de gözden kaçırmamak gerekiyor. Henüz çiçeği burnunda olan platform üreticisi “Puma” olarak isimlendirdiği en son taşınabilir platformunu bu yıl içinde yapılan Computex fuarında tanıtmıştı. Üzerinde tasarım ağırlık “Griffin” işlemci, RS780M yongaseti, AMD’nin 780G masaüstü yongasetinde bulunan grafik yongası ve herhangi bir üreticiden temin edilebilir kablosuz ağ desteği bulunan platform, büyük oranda Centrino taklidi koktuğu için eminiz Intel yetkilileri bu durumdan gurur duyuyorlardır.

Her ne kadar AMD taşınabilir alanda bir yer edinmeye çalışırken zor bir savaş verse de Puma, Intel’in hala zayıflık gösterdiği bazı alanlarda avantajlara sahip. Örneğin RS780M yongasetinin üzerinde bulunan Radeon HD 3200 sınıfı ekran kartıyla Intel’in GMA X3100 grafik arabirimini ciddi şekilde geride bırakıyor. Buna ek olarak harici ekran kartıyla tümleşik ekran kartı arasında geçiş yapabilme özelliği de pil ömrünün artırılması açısından büyük önem taşıyor.

O Kadar Hızlı Değil

Ancak Intel’in pazar payını Puma’ya kaptırmaya pek niyeti olmadığı gibi Intel, yeniliklerden uzak kaldığı için markasının MacBook Air’in arkasında kalmasına izin vermeyecek. Intel, Centrino’nun yerine geçecek olan yeni Centrino 2’nin (2 olarak isimlendirilse de aslında platformun beşinci değişimi) tasarımı üzerindeki ince ayarlarını bitirdi.

Centrino 2 İsmini Hak Ediyor Mu?

Her bir Centrino serisinde yapılan önemli değişiklikleri göz önüne aldığımızda umarız Centrino 2 Jurassic Park: The Lost World (ne kötü bir devam filmiydi) yerine Star Wars Episode V’e benzer.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın