Celeron Hızlanıyor: Şimdi 1.8 GHz

Celeron Hızlanıyor: Şimdi 1.8 GHz

Intel yeni Celeron 1.7 GHz’i çıkarıp Soket 370’den Soket 478’e geçişini tamamladığını duyuralı sadece birkaç hafta oldu. Böylece Intel tüm işlemci serisini Pentium 4 mimarisine taşıdı. Bu yeni işlemci mevcut giriş seviyesi işlemcilerle karşılaştırıldığında neler sunuyordu, bir hatırlayalım.

Intel tüm gücüyle tek bir ürün serisine odaklandığı bir strateji izliyor: Bu elbette Pentium 4. Willamette çekirdekli Celeron, Willamette ve Northwood çekirdekli Pentium 4 ve Soket 603 platformundaki Pentium 4 Xeon sayesinde Intel hem fiyat hem performans olarak geniş bir ürün yelpazesi sunabiliyor.

İlk incelememizde, en hızlı Celeron sadece 1.3 GHz’de çalıştığı için yeni Celeron 1.8 GHz gerekli görünmüyordu. Ancak, Celeron 1.7 incelememizde göreceğiniz gibi gerçekler çok farklı. Performansı saat hızına oranladığınızda (yani rakipleriyle aynı saat hızlarında) Willamette çekirdeği bazı testlerde geride kalıyordu. Öte yandan yeni Celeron 1.7 ve1.8 GHz, çeşitli testlerde hem Duron’u hem de Tualatain çekirdekli ‘eski’ Celeron’u altetmeye yetecek performansta. Evet – sadece bazı testlerde. İşte bu yüzden hız artırımında acele ediliyor ve bu yüzden 1.9 ve 2.0 GHz’lik modellerin de bu yaz çıkması gerekiyor. Şimdilik 1.7 GHz Celeron’un fiyatı değişmezken, 1.8 GHz Celeron 1000 adetlik bayi alımlarında 103$ gibi cazip bir fiyatla geliyor.

Bir cevap yazın