CeBIT Bilişim eurasia – 2. ve 4. Günler

CeBIT Bilişim eurasia - 2. ve 4. Günler

Bugün CeBIT Bilişim eurasia’nın 5. günü, yarın ise son gün. Biz arada sadece 1 gün atlayarak ayın 3’ünden beri tüm günlerde fuara katıldık, firmalarla görüştük, yeni ürünleri inceledik, yabancı temsilcilerden ürün incelemelerine numune göndermeleri için söz aldık. Ancak artık hafta sonu geldi; ayrıca Bilişim’in son iki günü olan Cumartesi-Pazar “halk günleri” ilan edildiği için ziyaretçiler daha ucuza bilet alabilecekler. Zaten Bilişim Fuarı’nda birkaç yıldır – CeBIT Bilişim eurasia Web sitesinde de ifade edildiği gibi – hafta içi “profesyoneller için”, hafta sonu “kullanıcılar için” diye fazla keskin olmayan bir ayırım söz konusudur.

Standlarda görüştüğümüz firma yetkilileri, hafta içinde ziyaretçi sayısında geçen yıllara oranla epey bir artış hissettiklerini belirterek haftasonu izdiham yaşanacağını tahmin ettiklerini söylediler. İlk gün fuarı 15 bin kişi ziyaret etmiş ama toplamın 160 bin kişiyi geçeceği tahmin ediliyor. Yani haftasonu büyük izdiham olacak. Bu da bizim için artık röportaj olanağı kalmaması anlamına geliyor – görevliler artık ziyaretçilerle ilgilenmeliler. Zaten yabancı ziyaretçilerin çoğu benzer nedenlerle şimdiden ülkelerinin yolunu tutmuş durumdalar. Artık haftasonu tatiline giren kullanıcıların fuarı gelip gezme zamanı, o yüzden biz de turumuzu son birkaç günü kapsayan son iki yazıyla noktalayacağız.

Bu yazımıza bir düzeltme ile başlayalım. İlk yazımda, batıdaki fuarların girişinde dizüstü bilgisayar kullanıcıları için dağıtılan PCMCIA kablosuz LAN kartlarından bahsetmiştim. Özellikle profesyoneller fuar boyunca bu kartlarla Internet’e bağlanıyor, gazeteciler merkezlerine haber geçiyorlar, beğenirlerse de fuar çıkışında kartı satın alıyorlar. İşte bu tür “şıklıkları” CeBIT Bilişim’de hala göremediğimizi söylemiştim. Kısmen yanılmışım. Fuarın düzenleyicisi Interpro (veya yeni adıyla HIF A.Ş. – Hannover Fairs Interpro Uluslararası Fuarcılık A.Ş.) böyle bir imkan sunmasa da SuperOnline-Cisco ikilisi sunuyormuş. Hemen Basın girişi civarına kurdukları standdan bilgi aldım. Fuara çok yakın olan ve bazı seminerlerin düzenlendiği Ramada Otel’de kayıt yaptırılıp kimlik karşılığı Cisco’nun kablosuz LAN kartlarının alınması mümkünmüş. Internet erişimini SuperOnline sağlıyor; kayıt sırasında size sabit bir IP de atanıyor – kapsama alanı tüm fuarı içeriyor. Kartı satın almak isterseniz 120 milyon TL; ama fuar boyunca ücretsiz kullanıp geri iade etmeniz de mümkün.

CeBIT Bilişim eurasia - 2. ve 4. Günler

2 Yorum

  1. yasin

    ırak erbıl ıshık unıversıtesı 

    unıversıtemız yenı kuruldu ve bıze hesaplı uygun  bır ınternet lazım imkanlarımız kısıtlı bıze nasıl yardımcı olabılırsınız.

Bir cevap yazın