CeBIT 2011: Fujitsu’dan Dünyanın İlk Kablosuz Ekranı

22 inçlik (55.88 cm) kablosuz Fujitsu ekranlarda SUPA (Smart Universal Power Access – Akıllı Evrensel Güç Erişimi) teknolojisi kullanılıyor.

Fujitsu, 1 – 5 Mart 2011 tarihleri arasında Hannover, Almanya’da gerçekleşen ve Türkiye’nin partner ülke olduğu CeBIT Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı’nda dünyanın ilk kablosuz ekranını tanıttı.

Fujitsu, gücünü SUPA (Smart Universal Power Access – Akıllı Evrensel Güç Erişimi) teknolojisinden alan kurumsal kablosuz modellerin üretimine önümüzdeki yıl başlamayı hedefliyor.

Fujitsu’nun hem elektriğini, hem de sinyalini kablosuz bir şekilde alabilen “Koy, Çalıştır” kablosuz ekranı kablo karmaşasının önüne geçmek için özellikle kurumlar için geliştiriliyor. Ayrıca basit veri transferi özelliği sayesinde de kurum maliyetlerini azaltıyor.

Fujitsu dünyanın ilk kablosuz ekranı

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü konuyla ilgili olarak CeBIT’te şunları söyledi:

“Önümüzdeki yıl kablosuz teknolojiyi LED aydınlatmalı ekranlarımızda kullanarak ilk modelleri piyasaya sunmayı planlıyoruz. Bu Fujitsu’nun 0-Watt PC ve ekranları takip eden bir teknolojik yeniliğidir. İşleyiş sırasında masaüstü görüntüsü ile arasında hiçbir kalite farkı bulunmuyor. Sadece kabloları ekran teknolojisi tarihinden çıkarmış oluyoruz.”

Kablosuz güç teknolojisi, Almanya Ekonomik İlişkiler Bakanlığı tarafından desteklenen bir araştırma projesi ve Avrupa’nın en büyük uygulama odaklı araştırma kuruluşu The Fraunhofer Enstitüsü tarafından geliştirildi. Fujitsu tarafından geliştirilen ekranın ise tamamen taşınabilir ve kablosuz olmasının yanı sıra hem güç hem de ekran sinyali için de kablosuz teknoloji kullanıyor olma özelliği bulunuyor.

Fujitsu kablosuz LCD ekran

Kablosuz Ekran akıllı güç anteni sayesinde, mutfakta kullanılan endüksiyon ocaklarda veya elektrikli diş fırçası şarj ünitelerinde olduğu gibi son derece güvenli bir kullanım ortamı sunuyor. 10 metrelik bir alan içinde resimleri dizüstü veya masaüstü PC’lerden kablosuz USB üzerinden kolayca alabiliyor.

Bir cevap yazın