CeBIT 2003: Hanover’da Son Gün

CeBIT 2003: Hanover'da Son Gün

THG ekibinin sekiz günlük Hanover raporu devam ediyor. Bir çok yeni ürün var, ve iş ortakları ve üreticiler ile enteresan görüşmeler gerçekleştirdik. Son CeBIT raporumuzda işlemciler ve ekran kartları için soğutma çözümleri üzerine odaklanacağız. Bu pazar gerçekten patlamaya hazır, çünkü günümüzün yüksek performanslı yongaları yeteri kadar soğutulmayınca çalışmayıveriyorlar. Alıştığımız soğutma yöntemlerinin devri geçti artık. Size ilk önce Pentalpha, Titan, Spire ve Coolermaster’ın ürünlerini göstereceğiz. Konuyu toparlamak için de sizleri ECS, Chaintech, Abit, Gainward, Innovision ve Sapphire’in yeni kartları ile tanıştıracağız.

Pentalpha: Kompakt Sulu Soğutma

Pentalpha’nın bir iş ortağının standında bizi Aqualia su soğutma sisteminin kurulumunun ne kadar kolay olduğu konusunda ikna ettiler. Bu konuya CeBIT Öncesi Raporumuzda değinmiştik. Daha önce söylediğimiz gibi bu sitem hemen hemen herkes tarafından birkaç adımda kurulabilecek kompakt bir su soğutma sistemi.

Sistemin paketinden bir 5.25″ kaymalı modül, bir CPU su bloğu, 1.5 metrelik bir yüksek basınç tüpü, bir su şişesi ve Socket 7 ve Pentium 4 işlemciler için bir klips çıkıyor. Su bloğu için bir P4 soket adaptörü ve termal pasta da bulunuyor.

CeBIT 2003: Hanover'da Son Gün

Modülün sol tarafında içinde su pompası bulunan bir su tankı var. Sağda ise alüminyumdan yapılmış bir soğutma elemanı duruyor. Regülesiz 70’lik fan’lar ısıyı dağıtmak için kullanılıyor. Her fanın hızı 3000 rpm civarında ve üretici firmaya göre gürültü seviyesi 32 db(A).

Pentalpha yıl ortalarına doğru 2500 rpm hızında dönen 3 db(A) daha sessiz fanlar sunmayı planlıyor. Bu aralar mühendisleri ısı ile kontrol edilen fanların üzerinde de çalışıyorlarmış.

 Pentalpha'dan Kalite: CPU su bloğunun altı tam olarak düzleştirilmiş

Pentalpha’dan Kalite: CPU su bloğunun altı tam olarak düzleştirilmiş

Monte vidaları ve hortumlar kaliteli görünüyor. Sistem herkesin kolayca anlayabileceği kadar açık anlatıma sahip bir çoklu dil destekli kullanım kılavuzu ile geliyor. Pentalpha bu sistemi ile sessiz ve kurulumu kolay sulu soğutma çözümleri arayan kullanıcıları hedefliyor. Performans konusunda ise THG test laboratuarları size yakında bilgi verecektir.

Üretici firmaya göre ürünün fiyatının 100 dolar civarında olması bekleniyor.

Bir cevap yazın