Cebinize Uygun En Hızlı Ekran Kartları: Temmuz 2007

Gerekli araştırmaları yapacak yeterli vaktiniz varsa, internetteki detaylı ekran kartı incelemelerinin size çok yararı olacaktır. Bununla beraber bütün bu zaman alıcı ve uğraştırıcı araştırmalarda, bir oyuncunun hedeflediği tek şey sadece parasının yeteceği en iyi ekran kartına sahip olmaktır. Dolayısıyla eğer araştırma yapacak ya da bütün karşılaştırma testlerine bakacak kadar zamanınız yoksa veya araştırmalarınızla ilgili kararsız kaldıysanız asla endişelenmeyin! Tom’s Hardware Guide ekibi olarak size yardıma geldik ve bu yardımı şu an piyasadaki en iyi ekran kartlarının basit bir listesini sunarak yapacağız.

Okurken aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutun.

  • Bu listenin hedef kitlesi, var olan para miktarının alabileceği en iyi karta sahip olmayı isteyen oyunculardır. Bu sebeple eğer oyunlarla aranız yoksa bu listedeki kartlar sizin için gereksiz pahalı olacaktır.
  • Bu listedeki fiyatlar ilerleyen günlerde değişebilir ve fiyat aralıkları Türkiye şartları temel alınarak verilmiştir. “Fiyat aralıkları” diyoruz, çünkü fiyatları size birebir doğru olarak vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil (Markadan markaya ve mağazadan mağazaya fiyatlar değişim gösterebiliyor). Fakat size sunacağımız bu fiyat aralıkları sayesinde listeden beğenip satın alacağınız kartlardan pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.
  • Bu listedeki fiyatlara ikinci el veya kullanılmış cihazların fiyatları dahil edilmemiştir. Aslında ikinci el ürünler de sizin için iyi bir seçenek oluşturabilir fakat bu yazımızda onlara yer vermeyeceğiz.

Haziran Güncellemeleri Ve Düzeltmeler

Haziran ayı ekran kartlarında bazı ilginç gelişmelerin gerçekleştiği bir dönem oldu. İlk önce Radeon HD 2900XT hakkında konuşalım: ATI geçtiğimiz ay içinde yeni sürücüler sağlayarak 2900 serisinin ilk çıktığı günlerden farkedilir bir biçimde daha fazla başarım göstermesini sonunda sağlayabildi. Bu arada 2900XT’nin fiyatları da düştü ve dolayısıyla tercih edilen bir ürün haline gelebilir ancak 8800 GTS 320 MB’nın fiyatı onunkinden neredeyse 150 Dolar daha düşük değerlerden başlıyor. Kısacası 8800GTS’nin fiyat/başarım liderliği açık ara devam ediyor.

ATI’nin yeni 2400/2600 serisi giriş ve orta seviye kartları henüz Türkiye piyasasına düşmemiş olsalarda, onlar hakkındaki karşılaştırma deneylerini sıkça görmeye başladık. Nvidia’nın Geforce 8600 serisinin çok çok üstünde yer almasa da 2600XT, 8600GT’yi rahatlıkla geride bırakıyor ve 2400XT ise 8500GT ile aynı seviyede gibi. Dolayısıyla Nvidia kartlar ile benzer fiyattan satışa çıkarlarsa alt ve orta seviyede tatlı bir rekabetle karşı karşıya kalabiliriz ve tabii bu tüketicilere yarar.

Nvidia’nın alt seviyeli DirectX 10 kartları düşüyor veya düşecek. Görünen o ki Nvidia ATI’nın hamlelerini oldukça sıkı takip ediyor.

Ülkemiz piyayasında benim en çok ilgimi çeken şey, bir internet alışveriş sitesinde X1950XT için tam 189 Dolarlık bir fiyat etiketi görmem oldu. “Aman Allah’ım!” dememek için kendimi zor tuttum diyebilirim. Yurt dışında geçtiğimiz aydan beridir 200 Dolar’ın biraz altında satılan X1950XT’lerin yeni fiyatının ülkemize de yansıması beni çok sevindirdi. DirectX 10 desteği olmayan bu karta, hazır bu teknoloji de tam oturmamışken bu kadarcık para saymak hiç can yakmayacaktır bence.

Son bir not da AGP kartlar için düşelim: 7600GT AGP kartları yok sattığından olsa gerek internet mağazalarında onlarla karşılaşmak iyice zorlaştı. Bunun yanında X1650 pro ve 7600 GS AGP kartların fiyatları da ülkemizde 110 Dolar seviyesine kadar indi.

Bir cevap yazın