Cebinize Uygun En Hızlı Ekran Kartları: Şubat 2007

Gerekli araştırmaları yapacak yeterli vaktiniz varsa, internetteki detaylı ekran kartı incelemelerinin size çok yararı olacaktır. Bununla beraber bütün bu zaman alıcı ve uğraştırıcı araştırmalarda, bir oyuncunun hedeflediği tek şey sadece parasının yeteceği en iyi ekran kartına sahip olmaktır. Dolayısıyla eğer araştırma yapacak ya da bütün karşılaştırma testlerine bakacak kadar zamanınız yoksa veya araştırmalarınızla ilgili kararsız kaldıysanız asla endişelenmeyin! Tom’s Hardware Guide ekibi olarak size yardıma geldik ve bu yardımı şu an piyasadaki en iyi ekran kartlarının basit bir listesini sunarak yapacağız.

Okurken aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutun.

  • Bu listenin hedef kitlesi, var olan para miktarının alabileceği en iyi karta sahip olmayı isteyen oyunculardır. Bu sebeple eğer oyunlarla aranız yoksa bu listedeki kartlar sizin için gereksiz pahalı olacaktır.
  • Bu listedeki fiyatlar ilerleyen günlerde değişebilir ve fiyat aralıkları Türkiye şartları temel alınarak verilmiştir. “Fiyat aralıkları” diyoruz, çünkü fiyatları size birebir doğru olarak vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil (Markadan markaya ve mağazadan mağazaya fiyatlar değişim gösterebiliyor). Fakat size sunacağımız bu fiyat aralıkları sayesinde listeden beğenip satın alacağınız kartlardan pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.
  • Bu listedeki fiyatlara ikinci el veya kullanılmış cihazların fiyatları dahil edilmemiştir. Aslında ikinci el ürünler de sizin için iyi bir seçenek oluşturabilir fakat bu yazımızda onlara yer vermeyeceğiz.

Ocak Ayı Düzeltmeler Ve Güncellemeler

Grafik kartı endüstrisi yeni DirectX 10 Radeon R600 ve orta seviye GeForce 8×00 yongaları için hazırlık yapadursun, son iki aydır yeni bir ekran kartı duyurulmuş değil. En büyük haraketlilik fiyatların düşüşünde yaşandı. Görünen o ki duyurulması beklenen yeni nesil kartlara yol açılması planlanıyor.

X1650 XT, 7600 GT’ye rakip olabilecek kadar ucuzladı. O yüzden artık orta seviyede 140 Dolar bir düğüm noktası teşkil ediyor. 140 Dolara gerçekten güçlü sayılabilecek bir oyun kartı almak, tüketiciler için oldukça hoş bir durum.

Teknoloji ürünlerinin her ay fiyatları düşüyor. Tabii ki bundan ekran kartları da nasiplerini alıyorlar. Radeon X1950 PRO ve GeForce 7900 GS’nin fiyatları 190 Dolar civarına kadar gerilerken, X1950 XT’de ise sadece birkaç dolarlık bir düşüş gözlemlendi (Yine 280 Dolar civarı). GeForce 8800 serisinde 8800 GTS 40-50 Dolar arası ucuzlayarak 495 Dolar seviyesine kadar düşerken, sadece bizim ülkemize mahsus olmak üzere 8800 GTX’lerin fiyatlarında kayda değer bir düşüm gerçekleşmedi.

İşin AGP tarafında da aynı şeyi söyleyebiliriz, ancak fiyatlar öteki platformda olduğu kadar düşmedi. Olumlu bir haber vermek gerekirse yakında X1650 XT (AGP sürümleri henüz ülkemizde çok nadir ya da yok), GeForce 7600 GT ve X1950 PRO’nun piyasada daha yaygın olarak bulunabileceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın