Cebinize Uygun En Hızlı Ekran Kartları: Ocak 2008

Gerekli araştırmaları yapacak yeterli vaktiniz varsa, internetteki detaylı ekran kartı incelemelerinin size çok yararı olacaktır. Bununla beraber bütün bu zaman alıcı ve uğraştırıcı araştırmalarda, bir oyuncunun hedeflediği tek şey sadece parasının yeteceği en iyi ekran kartına sahip olmaktır. Dolayısıyla eğer araştırma yapacak ya da bütün karşılaştırma testlerine bakacak kadar zamanınız yoksa veya araştırmalarınızla ilgili kararsız kaldıysanız asla endişelenmeyin! Tom’s Hardware Guide ekibi olarak size yardıma geldik ve bu yardımı şu an piyasadaki en iyi ekran kartlarının basit bir listesini sunarak yapacağız.

Okurken aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutun.

  • Bu listenin hedef kitlesi, var olan para miktarının alabileceği en iyi karta sahip olmayı isteyen oyunculardır. Bu sebeple eğer oyunlarla aranız yoksa bu listedeki kartlar sizin için gereksiz pahalı olacaktır.
  • Bu listedeki fiyatlar ilerleyen günlerde değişebilir ve fiyat aralıkları Türkiye şartları temel alınarak verilmiştir. “Fiyat aralıkları” diyoruz, çünkü fiyatları size birebir doğru olarak vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil (Markadan markaya ve mağazadan mağazaya fiyatlar değişim gösterebiliyor). Fakat size sunacağımız bu fiyat aralıkları sayesinde listeden beğenip satın alacağınız kartlardan pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.
  • Bu listedeki fiyatlara ikinci el veya kullanılmış cihazların fiyatları dahil edilmemiştir. Aslında ikinci el ürünler de sizin için iyi bir seçenek oluşturabilir fakat bu yazımızda onlara yer vermeyeceğiz.

Aralık Ayı Düzeltme Ve Güncellemeler

Son makalemizden bu yana satışa sunulan en can alıcı kart GeForce 8800 GTS 512 MB idi. Aynen 8800 GT gibi G92 grafik yongasını temel alan bu kart 128 paralel akış işlemcisine (GT’nin 112 adet var) sahip ve 8800 GTX ile başa baş bir başarım sergiliyor. Bununla beraber fiyatının 350 Dolar’ı geçmesi sebebiyle, onu çok yakından takip eden ve buna karşılık çok daha ucuz olan 8800 GT’nin fiyat/başarım oranı biraz daha yükseklerde seyrediyor.

Yurt dışında geçen 8800 GT’nin 256 MB kapasiteli sürümü de satılmaya başlandı ve yaklaşık 210 Dolar seviyesinde 512 MB’lık Radeon 3850’ye karşı çok güçlü bir rakip olarak çıktı. Bellek miktarı düşük olan 8800 GT, 3850’ye küçük çözünürlüklerde fark bindirecektir ancak işin içine yüksek çözünürlük ve keskinliği yumuşatma süzgeci girdiğinde aradaki fark hızlı bir şekilde azalabilir.

Bu kart duyuruları haricinde geçtiğimiz ay başka bir etkinlik olmadı diyebiliriz. Ancak Radeon 3850/3870 ve GeForce 8800 GT kartların stoklara çok sınırlı sayıda gelmeleri oyun meraklılarını büyük hayal kırıklığına uğrattı. Yine de 2008 yılına girdiğimize göre bu sorunun son bulacağını tahmin ediyoruz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın