Cebinize Uygun En Hızlı Ekran Kartları: Mart 2007

Gerekli araştırmaları yapacak yeterli vaktiniz varsa, internetteki detaylı ekran kartı incelemelerinin size çok yararı olacaktır. Bununla beraber bütün bu zaman alıcı ve uğraştırıcı araştırmalarda, bir oyuncunun hedeflediği tek şey sadece parasının yeteceği en iyi ekran kartına sahip olmaktır. Dolayısıyla eğer araştırma yapacak ya da bütün karşılaştırma testlerine bakacak kadar zamanınız yoksa veya araştırmalarınızla ilgili kararsız kaldıysanız asla endişelenmeyin! Tom’s Hardware Guide ekibi olarak size yardıma geldik ve bu yardımı şu an piyasadaki en iyi ekran kartlarının basit bir listesini sunarak yapacağız.

Okurken aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutun.

  • Bu listenin hedef kitlesi, var olan para miktarının alabileceği en iyi karta sahip olmayı isteyen oyunculardır. Bu sebeple eğer oyunlarla aranız yoksa bu listedeki kartlar sizin için gereksiz pahalı olacaktır.
  • Bu listedeki fiyatlar ilerleyen günlerde değişebilir ve fiyat aralıkları Türkiye şartları temel alınarak verilmiştir. “Fiyat aralıkları” diyoruz, çünkü fiyatları size birebir doğru olarak vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil (Markadan markaya ve mağazadan mağazaya fiyatlar değişim gösterebiliyor). Fakat size sunacağımız bu fiyat aralıkları sayesinde listeden beğenip satın alacağınız kartlardan pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.
  • Bu listedeki fiyatlara ikinci el veya kullanılmış cihazların fiyatları dahil edilmemiştir. Aslında ikinci el ürünler de sizin için iyi bir seçenek oluşturabilir fakat bu yazımızda onlara yer vermeyeceğiz.

Şubat Ayı Düzeltmeler Ve Güncellemeler

Şubat ayına damgasını vuran en önemli olay şüphesiz uygun fiyatlı 320 MB’lık GeForce 8800GTS’nin duyurulmasıydı. Bu kart Nvidia’nın yeni nesil DirectX 10 mimarisinin 300 Dolar gibi bir fiyata satın alınmasını mümkün kılıyor ve üstelik 640 MB’lık 8800 GTS kuzenine göre neredeyse 150 Dolar daha ucuz. Bu iki kart arasındaki farkın sadece grafik belleği miktarı, ancak gene de aralarında hatrı sayılır bir farkın olduğu söylenemez. Böylece 8800 GTS 320 MB orta-üst seviye başarım segmentinin yeni kralı konumuna yükseliyor.

Geçtiğimiz ay ATI de aslında pek boş durmadı. X1950 PRO’nun daha düşük saat hızlarına sahip bir sürümü sayılabilecek onan X1950 GT’yi duyurdu. İlk bakışta 180 dolarlık uygun fiyatı ile dikkat çekse de kendisinden sadece 10 dolar kadar daha pahalı olan X1950 PRO varken onu almak ne kadar mantıklı orası tartışmalı.

ATI kampından gelen en ilginç haberlerden biri Radeon X1950 XT’nin AGP sürümünün ilerleyen günlerde piyasaya sürülecek olması. Eğer böyle birşey olursa bu kart AGP’nin şu anki en güçlü kartı olma özelliği taşıyacak ve sıkı AGP’cilerin yeni gözdesi olacak.

Bir cevap yazın