Cebinize Uygun En Hızlı Ekran Kartları: Haziran 2007

Gerekli araştırmaları yapacak yeterli vaktiniz varsa, internetteki detaylı ekran kartı incelemelerinin size çok yararı olacaktır. Bununla beraber bütün bu zaman alıcı ve uğraştırıcı araştırmalarda, bir oyuncunun hedeflediği tek şey sadece parasının yeteceği en iyi ekran kartına sahip olmaktır. Dolayısıyla eğer araştırma yapacak ya da bütün karşılaştırma testlerine bakacak kadar zamanınız yoksa veya araştırmalarınızla ilgili kararsız kaldıysanız asla endişelenmeyin! Tom’s Hardware Guide ekibi olarak size yardıma geldik ve bu yardımı şu an piyasadaki en iyi ekran kartlarının basit bir listesini sunarak yapacağız.

Okurken aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutun.

  • Bu listenin hedef kitlesi, var olan para miktarının alabileceği en iyi karta sahip olmayı isteyen oyunculardır. Bu sebeple eğer oyunlarla aranız yoksa bu listedeki kartlar sizin için gereksiz pahalı olacaktır.
  • Bu listedeki fiyatlar ilerleyen günlerde değişebilir ve fiyat aralıkları Türkiye şartları temel alınarak verilmiştir. “Fiyat aralıkları” diyoruz, çünkü fiyatları size birebir doğru olarak vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil (Markadan markaya ve mağazadan mağazaya fiyatlar değişim gösterebiliyor). Fakat size sunacağımız bu fiyat aralıkları sayesinde listeden beğenip satın alacağınız kartlardan pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.
  • Bu listedeki fiyatlara ikinci el veya kullanılmış cihazların fiyatları dahil edilmemiştir. Aslında ikinci el ürünler de sizin için iyi bir seçenek oluşturabilir fakat bu yazımızda onlara yer vermeyeceğiz.

Mayıs Ayı Düzeltmeler ve Güncellemeler

Mayıs ayında gerçekleşen en büyük ekran kartı duyurusu şüphesiz ki yeni Radeon HD 2900XT idi. ATI’nin bu yeni amiral gemisi 8800 GTS 640 MB ekran kartını rahatlıkla geride bırakıyor. Yalnız tek problem ülkemizde HD 2900 XT en düşük 420 Dolar’a kadar piyasada bulunabilirken, 8800 GTS “320” MB’ın neredeyse sadece 300 Dolar’dan alıcı bulabiliyor olması. Aradaki yaklaşık 100 Dolarlık fark ile başarım değerlerinin örtüştüğünü söyleyebiliriz, yalnız ATI’nin kartının fiyatı biraz daha düşene kadar onu 320 MB’lık 8800 GTS’in yerine öneremeyiz.

Geçtiğimiz ayda Nvidia da 8800 Ultra kartını piyasaya sürdü; temelde hızaşırtma uygulanmış bir 8800 GTX olarak düşünülebilir. Gerçekte de hızaşırtma uygulanmış bir 8800 GTX zaten ve fiyatı açıkçası biraz uçuk (Ülkemizde en ucuz 969 Dolar’a bulabildim). 8800 GTX’in ülkemizdeki fiyatının 600 Dolar’dan başladığını hesaba katarsanız, sadece hızaşırtmalı bir kart için neredeyse 300 Dolar fazladan vermek ne kadar mantıklı? Eğer aralarındaki fark 50 Dolar civarına düşerse, o zaman 8800 GTX’in yerine düşünülebilir.

Aslında herkes bu ayın sonlarına doğru piyasaya çıkması beklenen orta ve giriş seviyesi Radeon kartları merakla beklemekte: HD 2400 ve HD 2600 serisi. Nvidia’nın üst seviyeli Geforce 8800’ü ekran kartlarının şu anki lideri olabilir, ancak orta seviyeli 8600/8500 kartları için aynı şeyi söylemek zor. Dolayısıyla ATI’nin orta sıklette ne kadar bir başarım sunacağı herkes tarafından ilgiyle beklenenler arasında yer alıyor. Şimdi bu söylentileri bir kenara bırakıp yaşadığımız şu günlerde ülkemizin teknoloji pazarında bulunan ekran kartları için hazırladığımız öneri paketini sunalım:

Bir cevap yazın