Cebinize Uygun En Hızlı Ekran Kartları: Eylül 2007

Gerekli araştırmaları yapacak yeterli vaktiniz varsa, internetteki detaylı ekran kartı incelemelerinin size çok yararı olacaktır. Bununla beraber bütün bu zaman alıcı ve uğraştırıcı araştırmalarda, bir oyuncunun hedeflediği tek şey sadece parasının yeteceği en iyi ekran kartına sahip olmaktır. Dolayısıyla eğer araştırma yapacak ya da bütün karşılaştırma testlerine bakacak kadar zamanınız yoksa veya araştırmalarınızla ilgili kararsız kaldıysanız asla endişelenmeyin! Tom’s Hardware Guide ekibi olarak size yardıma geldik ve bu yardımı şu an piyasadaki en iyi ekran kartlarının basit bir listesini sunarak yapacağız.

Okurken aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutun.

  • Bu listenin hedef kitlesi, var olan para miktarının alabileceği en iyi karta sahip olmayı isteyen oyunculardır. Bu sebeple eğer oyunlarla aranız yoksa bu listedeki kartlar sizin için gereksiz pahalı olacaktır.
  • Bu listedeki fiyatlar ilerleyen günlerde değişebilir ve fiyat aralıkları Türkiye şartları temel alınarak verilmiştir. “Fiyat aralıkları” diyoruz, çünkü fiyatları size birebir doğru olarak vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil (Markadan markaya ve mağazadan mağazaya fiyatlar değişim gösterebiliyor). Fakat size sunacağımız bu fiyat aralıkları sayesinde listeden beğenip satın alacağınız kartlardan pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.
  • Bu listedeki fiyatlara ikinci el veya kullanılmış cihazların fiyatları dahil edilmemiştir. Aslında ikinci el ürünler de sizin için iyi bir seçenek oluşturabilir fakat bu yazımızda onlara yer vermeyeceğiz.

Ağustos Güncellemeleri Ve Düzeltmeler

Ortada dolaşan dedikodulara bakılırsa eylül ayında AGP arayüzü için ilk DirectX 10 kartlar piyasaya sürülecek: Radeon 2400 ve 2600. ATI’nin ortakları fuarlarda düzenlenen etkinliklerde bu AGP kartları çoktan tanıtmışlardı. Benzer bir söylenti de Nvidia için geçerli. Orta seviyeli 8500 ve 8600 modelleri AGP arayüzünü şenlendirecek potansiyele sahip olsalar da ben şahsen şu ana kadar hiçbir şirketin ATI’nın fuarlarda yaptığına benzer şekilde bu kartları tanıttığını görmedim.

Söylentiler sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor: ATI, 300 Dolar altı ekran kartlarının kralı konumundaki GeForce 8800 GTS 320 MB ekran kartıyla mücadele edebilmek adına Radeon 2900 XT’nin daha ucuz sürümünü piyasaya sürmeyi planlıyormuş. Elbette bunlar resmi söylemler değiller fakat bu dediklerimiz bir ya da iki ay sonra gerçek olabilir.

Açıkçası ağustos ayı bir dolu söylenti dışında bizleri yeni ekran kartlarıyla tanıştırmadı. Hatta bazı ekran kartlarının fiyatında artış var.

Mesela, ülkemizde 200 Dolar sınırında bulunabilen X1950XT’nin fiyatının yurt dışında artması, buradaki fiyatlara da olumsuz yansıdı ve 220 Dolar’ın üzerine çıktı. Yine de X1950 XT fiyatına göre oldukça iyi bir kart sayılır.

Şimdi de olumlu gelişmelere bakalım. 7900GS’in fiyatı X1950 PRO ile aynı seviyeye gerileyerek 150 Dolar’ın da altına indi.

Geçtiğimiz ay üzerinde durulması gereken önemli bir gelişme de Nvidia’nın yayınladığı deneme aşamasındaki (beta) yeni sürücünün 8500/8600 serisi ekran kartların Windows XP işletim sisteminde yüksek tanımlı (high definition) grafikleri çalıştırabilmelerini artık mümkün kılıyor olması. Bundan önce, 8500/8600 serisi kartlar bu özelliği ancak Windows Vista üzerinde kullanabiliyorlardı.

Bir cevap yazın