Cebinize Uygun En Hızlı Ekran Kartları: Aralık 2007

Gerekli araştırmaları yapacak yeterli vaktiniz varsa, internetteki detaylı ekran kartı incelemelerinin size çok yararı olacaktır. Bununla beraber bütün bu zaman alıcı ve uğraştırıcı araştırmalarda, bir oyuncunun hedeflediği tek şey sadece parasının yeteceği en iyi ekran kartına sahip olmaktır. Dolayısıyla eğer araştırma yapacak ya da bütün karşılaştırma testlerine bakacak kadar zamanınız yoksa veya araştırmalarınızla ilgili kararsız kaldıysanız asla endişelenmeyin! Tom’s Hardware Guide ekibi olarak size yardıma geldik ve bu yardımı şu an piyasadaki en iyi ekran kartlarının basit bir listesini sunarak yapacağız.

Okurken aşağıdaki maddeleri aklınızın bir köşesinde tutun.

  • Bu listenin hedef kitlesi, var olan para miktarının alabileceği en iyi karta sahip olmayı isteyen oyunculardır. Bu sebeple eğer oyunlarla aranız yoksa bu listedeki kartlar sizin için gereksiz pahalı olacaktır.
  • Bu listedeki fiyatlar ilerleyen günlerde değişebilir ve fiyat aralıkları Türkiye şartları temel alınarak verilmiştir. “Fiyat aralıkları” diyoruz, çünkü fiyatları size birebir doğru olarak vermemiz takdir edersiniz ki mümkün değil (Markadan markaya ve mağazadan mağazaya fiyatlar değişim gösterebiliyor). Fakat size sunacağımız bu fiyat aralıkları sayesinde listeden beğenip satın alacağınız kartlardan pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.
  • Bu listedeki fiyatlara ikinci el veya kullanılmış cihazların fiyatları dahil edilmemiştir. Aslında ikinci el ürünler de sizin için iyi bir seçenek oluşturabilir fakat bu yazımızda onlara yer vermeyeceğiz.

Kasım Ayı Düzeltme Ve Güncellemeler

Ekim ayında bizlerle buluşan 2900 PRO sınırlı sayıda üretildiğinden listelerden neredeyse silindi bile. Bu kartı bu saatten sonra bulmak son derece güç ve öyle görünüyor ki 2900 PRO, AMD’nin yeni nesil kartlar piyasaya çıkmadan önce elde kalmış olan HD 2900 XT’lerden çabucak kurtulmak amacıyla piyasaya sürdüğü bir ürün: Geforce 8800GT ve HD 3800 serileri.

8800 GT’nin çıkışıyla ekran kartı piyasası bir hayli hareketlendi ve çıta bir hayli yükseldi çünkü bu kadar fiyatına karşılık inanılmaz işler çıkarıyor. 250 dolarlık yeni orta siklet şampiyonu kendisinden çok daha pahalı olan 8800 GTS 640 MB’ı geçmekle kalmıyor, nefesini şampiyon 8800GTX’in ensesinde hissettiriyor. Aslında bizce bu kart 8900GT olarak adlandırılmalıydı çünkü GeForce GS-GT-GTS-GTX hiyerarşisini alt üst ediyor. Yalnız görevini başarıyla yerine getirdiğine göre adlandırmaları kim kafaya takar ki?

Kasım ayının ikinci yarısında duyurulan Radeon HD 3850 ve 3870 kartlar bu ay ülkemizdeki teknoloji mağazalarının stoklarına girdi. AMD’nin yeni top modeli HD 3870, çoğu oyunda 8800 GT’den geriye düşüyor fakat yurt dışı fiyatı buna paralel olarak biraz daha düşük. Ne var ki ülkemiz piyasasına baktığımızda iki ürünün de fiyatlarının neredeyse birbirine eşit olduğunu görüyoruz. O yüzden 250-300 Dolar fiyat aralığı için 8800GT’den daha iyi bir alternatifiniz yok diyebiliriz. Ancak AMD’nin HD 3850 adında bir kartı daha var ki 180-200 Dolar aralığında ondan başkasını size öneremeyiz. Bu bağlamda HD 3850, orta seviyenin bizce gerçek karşılığı.

Bu gelişmelerin dışında 8600 GT DDR3 ve 7900 GS yongalı kartların fiyatlarının biraz düşürüldüğünü görüyoruz. AGP tarafına baktığımızda ise 2600 XT ve X1950GT oldukça uygun fiyatlı ürünler olarak karşımıza çıkıyorlar.

Bir cevap yazın