Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Temmuz 2011

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Önceki Ayın Değerlendirmesi

AMD ve Intel

AMD’nin CPU/GPU melez modeli geçtiğimiz ayın sonlarına doğru resmen duyuruldu ve Llano temelli işlemciler yavaş yavaş pazara çıkmaya başladı. Şu ana kadar dört çekirdek ve 100 W TDP özelliklerine sahip iki model son kullanıcıya sunuldu.

2.6 GHz hızında çalışan A6-3650, Radeon HD 6530D grafik yongasıyla gelirken 2.9 GHz hızında çalışan A8-3850, Radeon HD 6550D grafik arayüzüne sahip. Her ne kadar iki işlemcinin dört çekirdeği aynı olsa da (saat hızları hariç) grafik tarafı oldukça farklı. A6-3650, 443 MHz hızında çalışan 320 Radeon çekirdeğiyle gelirken A8-3850 600 MHz hızında çalışan 400 Radeon çekirdeğiyle geliyor.

Grafik özelliklerini bir kenara bırakırsak Llano temelli APU’lar AMD’nin tanıdık Athlon II X4’lerine çok yakın performans sergiliyorlar. Buna rağmen daha yüksek fiyata sahip olduklarından oyun meraklıları için APU önerisinde bulunmak pek mantıklı değil. Bu işlemciler daha çok giriş seviyesi bilgisayar toplayan kullanıcılar için mantıklı seçenekler olabilir. Tümleşik olarak gelen Radeon HD 6530D ve 6550D yongaları 1680×1050 çözünürlüğünün altında basit oyunları oynatabiliyor. Ancak gerçek oyun severler için ayrı bir GPU’nun gücü olmazsa olmaz.

Intel tarafındaysa fazla gürültü çıkarılmadan doğrudan pazara sürülen Core i7-980 modelini görüyoruz. Aslında bu model çarpan kilidi olan Core i7-980X’ten başka bir şey değil. 3.33 GHz Gulftown-temelli işlemci altı çekirdeğe sahip ve HyperThreading desteğiyle birlikte 12 işparçasını aynı anda işleyebiliyor. Bu model 3.2 GHz hızında çalışan Core i7-970’in üstüne çok da fazla bir şey getirmiyor. Ancak oldukça yoğun işparçalı uygulamalar kullananlar (oyunlar için söz konusu değil) için iyi bir seçenek olabilir.

Her ne kadar Sandy Bridge temelli Pentium G6xx ve G8xx modellerini ayrıntılı test etme imkânımız olmasa da gördüğümüz kadarıyla oyun meraklıları için bu işlemciler iyi bir seçenek haline geliyorlar. Pek iyi performans sergilemeyen Pentium G6950’nin tersine yeni G850, G840 ve G620 modelleri 100 $ seviyesinin altındaki Athlon II modellerine rakip olabilirler.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

7 Yorum

 1. gouranga

  Alıntı:
  “LGA 1156 yongaseti ve NF200 köprüsüyle daha önce yaptığımız testlerden gördüğümüz kadarıyla P67/NF200 birleşiminin hızlı Sandy Bridge işlemcilerle üç ya da dört ekran kartı kullanmaya imkan sağlaması lazım.”

  Ben bu daha evvelden yapılan testlerin çevirisini göremedim burada (gözümden de kaçmış olabilir, eğer öyleyse özür dilerim), bu testin kaynağını verebilir misiniz en azından?

Bir cevap yazın