Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Temmuz 2010

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Haziran Ayı Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Geçen ay yeni işlemci duyurusu konusunda şansımız pek açık değildi ancak Mayıs ve Haziran ayı içinde duyurulan işlemcilerin pazara girmeye başladıklarını görüyoruz.

Henüz ülkemize giriş yapmış olmasa da göz önünde bulundurmak açısından Athlon II X3 445’i listemize alıyoruz. Benzer şekilde Phenom II X4 945 de kendi fiyat aralığında iyi başarım sunuyor. Intel tarafındaysa oyunlarda kendini kanıtlayan ve fiyatı da makul seviyede olan Core i3-530 listemizde kalmaya devam ediyor, Core i3-540 konusunda kararsız kalsak da bu ay da listemizde tutmaya devam ediyoruz.

Intel tarafında Pentium E6700, Core i5-655K ve Core i7-855K yurt dışında satılmaya başlandı. Ancak bu işlemcilerin Türkiye’ye ne zaman giriş yapacakları belli değil. 3.2 GHz hızında çalışan Pentium E6700 çift çekirdekli giriş seviyesi Pentium işlemcilerde yeni bir hız artışı getiriyor. Elinde hala tek çekirdekli yavaş bir LGA-775 işlemcisi olanlar ucuz bir yükseltme için bu modeli tercih edebilir.

Core i5-655K ve Core i7-875K ise tamamen farklı bir konu. Aslında bu işlemciler çarpan kilidi açık bırakılmış Core i5-650 ve Core i7-870’ten başka bir şey değil. Modelin sonuna eklenen K eki AMD’nin Black Edition’ına karşılık geliyor ve bu modeller hızaşırtma meraklılarının işlemcilerini son sınıra kadar rahatça zorlamalarına imkân tanıyor. Core i7-870’in fiyatı olması gerekenden yüksekti ancak Core i7-875K ile Intel hem çarpan kilidini açtı hem de yeni modelin fiyatını neredeyse 250 $ daha düşük tuttu. Kendisinden görmeye alışık olmadığımız bu hareket için Intel’i alkışlıyoruz. Bu gelişmeden mutsuz olan tek kesim çoktan Core i7-870 alanlar oldu. Daha fazlasını merak edenler Core i7-655K ve Core i7-875K hakkındaki ayrıntılı incelememizi okuyabilirler. (Not: Her iki işlemci de henüz Türkiye pazarına girmiş değil.)

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

9 Yorum

  • Tahir Meylani

   1090T’nin saat hızı pek düşük değil fakat Intel işlemcilerin oyun performansı özellikle bazı oyunlarda daha yüksek. Fiyat aralığına bakarak düşündüğümüzde Intel, oyun işlemcileri olarak bir adım öne çıkıyor. Gerçi yüksek çözünürlüklerde işlemci farkı neredeyse yok gibi…

   Ayrıca Intel, işlemciler daha iyi hızaşırtılıyor.

 1. Ziyaretçi

  Peki 300$ seviyesinde AMD 1090T daha iyi bir seçim değil mi geleceğe yatırım olarak? Hem 6 çekirdek hemde OC ile 4 ghz gibi değerlerde hava soğutma ile çok rahat çalışabiliyor.

  Yada amacımız sadece oyun ise X4 965 e OC yaparak i7 performansı sağlanaz mı?

 2. Mekatronikci

  Phenom 945’in iki Modeli Mevcut

  C2 123Watt  – C395Watt

  Hangisi tavsiye Edilir,Bunu Alırken Bizler Nasıl Ayır Edebiliriz

  Üreticiler bu Revizyon Olayına Neden daha Sonra Gitmekteler 

  Ayırıca Biz Kullanıcıları bu Üründeki gibi Sonradan Revizyon Olayında

  Ürün Seçiminde Bilgilendirmeniz Cok Faydalı Olucaktır.Bu konuyu

  Ayrı Bi konu Başlıgı Altında Haber yapmanızı Şiddetle Bekliyoruz 

  ( Kutu,Ambalaj,Fiyat Aynı satıcılarda Konu Hakkında Bilgisiz )

Bir cevap yazın