Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Şubat 2011

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Önceki Ayın Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Geçtiğimiz ayın en önemli haberi yeni bir işlemci değildi. Intel’in yeni çıkardığı Cougar Point yongasetlerinde bir sorunun fark edilmesi geçtiğimiz ay içerisinde gördüğümüz en önemli olay oldu. Her ne kadar Intel geri çağırma terimini kullanmak istemese de üretici firmalar yongasetinin düzeltilmiş sürümü çıktığı anda eski ürünleri yenileyeceklerini çoktan belirtmiş durumdalar.

SATA 3 Gb/s arayüzüyle ilgili yaşanan sıkıntı fark edildikten sonra Intel hızlı davranıp hemen yenilenmiş yongaları üreticilere göndermeye başladı ancak henüz düzeltilmiş anakartlar pazara ulaşmadı. Kullanılacak anakart olmadığı için satışı neredeyse duran Sandy Bridge temelli işlemciler de yavaş yavaş yeniden boy göstermeye başladı.

Eğer hızlı davranıp 1155-temelli bir anakart aldıysanız, değişim için satın aldığınız yerle görüşmenizi tavsiye ederiz. Ancak sorunlu olan SATA 3 Gb/s girişleri yerine üçüncü parti denetleyicilerle sağlanan diğer girişleri kullanırsanız bu sorun sizi hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Yani aslında mesele çok fazla büyütülecek bir şey değil. Yine de can sıkıcı bir durum olduğu açık.

Peki, böylesi bir durumda işlemci listelerimizin durumu ne olacak. Sonuçta Sandy Bridge işlemcilerde herhangi bir sorun yok ve yeni modeller oldukça yüksek başarım sunuyor. Bu yüzden Sandy Bridge’leri listemizden çıkarmamaya karar verdik. Ne de olsa kısa bir zaman içinde yeni anakartlar da satışa sunulacak.

AMD: Fiyat İndirimleri ve Phenom II X4 975 BE

Sandy Bridge modellerine tepki olarak AMD bir dizi fiyat indirimi yaptı. Özellikle AMD’nin önceki amiral gemisi Phenom II X6 1090T BE’nin fiyatı şu an 220 $ seviyesine kadar inmiş durumda. Bütçesine önem veren iş istasyonu kullanıcıları bu işlemciyi düşünebilir. Ancak oyun meraklısıysanız bu işlemciyi almanıza gerek yok. Çok daha ucuz olan (145 $) Phenom II X4 955 oyunlar söz konusu olduğunda benzer başarım gösteriyor.

Phenom II X4 975 Black Edition çıkalı uzun bir zaman olmasına rağmen son kullanıcı pazarına yeni yeni girmeye başladı. Türkiye’ye ise henüz gelmedi. 3.6 GHz saat hızına sahip olan bu model AMD’nin şimdiye kadar çıkardığı en hızlı dört çekirdekli işlemci olma özelliğine sahip. Ancak tavsiye edilen satış fiyatı 200 $ olan bu işlemci Phenom II X4 955’ten sadece 400 MHz daha hızlı. Her iki modelin de çarpan kilidi açık olduğundan daha pahalı olanın tercih edilmesi pek mantıklı görülmüyor.

Intel: Fiyat İndirimleri ve Yeni Pentium E5800 ve Core i7-990X

Intel tarafında da bazı fiyat değişiklikleri var. Her ne kadar Türkiye’ye yansımasa da Core i7-970’in fiyatı 900 $ seviyesinden 600 $ civarına geriledi. Core i7-960 ise 580 $ seviyesinden 320 $ seviyesine düştü. Bu değişimlerin nedeni 350 $ civarında fiyat satılan Core i7-2600K ile dengeyi sağlamak. Elinde LGA -1366 temelli bir anakart bulunan kullanıcılar Türkiye fiyatlarını yakından takip etsinler. İndirimli fiyatlar her an buradaki listelere de yansıyabilir.

Intel iki yeni işlemci modelini de duyurdu: Pentium E5800 (3.2 GHz) ve Core i7-990X (3.46 GHz – 1050 $).

Pentium E5800 hakkında LGA 775 anakartı olanlar için iyi bir yükseltme seçeneği olabileceğinden başka söyleyebileceğimiz bir şey yok. Intel’in masaüstleri için amiral gemisi olduğundan Core i7-990X çok daha ilgi çekici bir model. Altı çekirdeğe sahip olan Core i7-990X 3.46 GHz hızında çalışıyor Turbo Boost ile bu hız 3.73 GHz’ye kadar çıkabiliyor. Gerçekçi olmak gerekirse oyunlar söz konusu olduğunda bu işlemcinin Core i7 2600K’den daha hızlı olacağını düşünmüyoruz (ki bu modelin fiyatı üçte bir oranında ucuz). 

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
  • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın