Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Şubat 2010

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

AMD ve Intel

Ocak Ayı Değerlendirmesi

Ocak ayında AMD, 135 $ altı işlemcilerinin neredeyse tamamen yeniledi ve her modelinde hız artışı sundu.

AMD’nin Yeni İşlemci Modelleri
Model
Kod Adı
Saat Hızı
Çekirdek
L3 Önbellek
Güç Tüketimi
Fiyat
Phenom II X4 910eDeneb
2.6 GHz
4
6 MB
65 W
170$ *
Phenom II X2 555 BECallisto
3.2 GHz
2
6 MB80 W
115 $
Athlon II X4 635
Propus2.9 GHz
4
Yok95 W
132 $
Athlon II X3 440
Rana3.0 GHz
3
Yok95 W97 $
Athlon II X2 255Regor3.1 GHz
2
Yok65 W95 $

* Yurt dışı fiyatı

Yeni işlemciler yeni teknolojiye sahip değiller ancak Athlon II serisi ve bazı Phenom II modelleri 100 MHz hız artışından nasiplerini aldılar. Sadece bu, pek de heyecanlandırıcı bir gelişme değil. Fakat fiyat düşüşleriyle birleştiğinde (çoğu durumda yeni ve biraz daha hızlı olan modeller eskisiyle aynı fiyatla satışa sunuldu) AMD’nin pazardaki yerini sağlamlaştırmayı başarıyor. Özellikle Athlon II X3 440 modeli oyun meraklılarının ilgisini çekebilir. Athlon II X3 435 modeline göre 100 MHz daha hızlı olan Athlon II X3 440, fiyat açısından da eski modelin yerini almış durumda.

Başka fiyat değişimleri de olmadı değil. Özellikle Phenom II X4 940 ve 945 fiyatları biraz daha geriledi. Bu sayede neredeyse her 10 $ fiyat aralığında AMD bir işlemci sunmuş oluyor (150 $ civarında Phenom II X4 940, 170 $ civarında X4 945, 180 $ civarında X4 955 BE, 190 $ civarında X4 965 BE). Özellikle X4 940/945 modelleri fiyat ve performans açısından Core i3 540’e iyi bir alternatif oluşturuyorlar.

200 $ altı Pentium ve Core i3 işlemcilerin oyunlardaki performansları hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olduk ve Pentium G6950’yi tavsiye listemizden kaldırmaya karar verdik. Her ne kadar bu işlemciyi hızaşırtarak yüksek performans elde edebilme ihtimali olsa da işlemcinin temel hızının oyunlar açısından iç açıcı olduğu söylenemez. Daha önce G6950 ile ilgili hızaşırtma maceralarımızı yazmıştık. İkinci bir testle bu modelin sınırlarını zorlamadan listeye dahil etmek istemedik. Oyun açısından Core i3 modelleri biraz daha iç açıcı performans gösteriyorlar ve ilerleyen günlerde bu modelleri de AMD’nin yeni seri işlemcileriyle birlikte gözden geçireceğiz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

4 Yorum

 1. hento

  Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa  demişsiniz sanki elinizde ölçüm listesi war hala 2009 un listelerine bakıyoruz ne zaman listelerinizi yeniliyceksiniz  özelliklede ekran kartlarınınkini

  • Hamdi Kellecioğlu

   Ölçüm listelerimizin eskimiş olduğunu biz de biliyoruz ancak iş gücümüz böylesi devasa bir listeyi sürekli güncel tutmak için ne yazık ki yeterli değil. Bunun dışında ürünler çıktıkça yaptığımız incelemeler güncel. Onlara bakarak işlemci performansları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 2. mupek77

  Son sayfada işlemcilerin oyunlardaki genel sıralamasını gösteren listeden, birde işlemcilerin genel sıralama listesini koysanız çok daha faydalı olacağını inanıyorum.

  Son olarak; ….. dolar – …. dolar arası şekilde değerlendirdiğiniz işlemcilerin içinde sizin seçiminizin hangisi olduğu belirtmeniz kullanıcı tercihlerinde daha aydınlatıcı olacaktır.

   

  • Hamdi Kellecioğlu

   İşlemcilerin genel sıralaması nedir buna karar vermek zor. Ama bu sıralamanın çok fazla değişeceğini de sanmıyorum.

   Fiyat aralıkları arasında zaten pek çok modeli eleyerek belirli bir sayıya indiriyoruz. Kullanıcılar kendi gereksinimlerine göre (yongaseti, hızaşırtma isteği gibi) uygun işlemciyi seçmeleri lazım. Bizim tek bir model belirtmemiz çok zor.

Bir cevap yazın