Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Nisan 2011

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Önceki Ayın Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Bu ay fiyatlar konusunda önemli değişimler söz konusu değil. Bu normal çünkü Intel’in Sandy Bridge mimarisini duyurmasından sonra fiyatların değişmesini gerektirecek bir hareket olmadı. Intel, şu an için bulunduğu durumdan memnun ve muhtemelen 2011’in dördüncü çeyreğine kadar rekabetçi bir model duyurmayacak.

Llano Gönderimleri Başladı (Henüz Satışı Yok)

AMD ise bazı ilginç ürünleri pazara sunmaya hazırlanıyor. 6 Nisan’da dört çekirdekli yeni Llano işlemcilerin sistem üreticilerine gönderilmeye başlandığı duyuruldu. Buradan içinde bulunduğumuz çeyrek içerisinde Llano temelli işlemcileri satın alabileceğimiz sonucu çıkarabiliriz (muhtemelen Haziran ayı sonlarına doğru).

Llano’yu duymamış olanlar için kısa bir özet geçelim: Llano, AMD’nin dizüstü ve masaüstü pazarına yönelik olarak hazırladığı, işlemci ve grafik yongasını bir araya getiren 32 nm Fusion-temelli bir işlemci mimarisidir. Brazos platformu Fusion mimarisini düşük güç tüketimli nettop ve netbook’lara getirirken Llano çıtayı biraz daha yükseltiyor. Burada Phenom II seviyesinde çift ve dört çekirdekli işlemcilerin (L3 önbellek yok) grafik yongasıyla birleşmesinden söz ediliyor.  Söylentilere bakılırsa tümleşik GPU’ların en güçlüsü Radeon HD 6570 ile karşılaştırılabilir seviyede olacakmış.

Llano’nun işlemci pazarında yaratacığı etkiyi tahmin etmek kolay değil. İşlemci performansı söz konusu olduğunda Sandy Bridge modellerinin AMD’nin eskimiş Stars mimarisini geçmekte zorlanmayacağı açık bir gerçek. Ancak AMD’nin tümleşik GPU’su Intel’in HD Graphics 3000 grafik çözümünün çok ötesinde olacak. İleri seviye kullanıcılar yine harici ekran kartı ve Intel’in işlemcilerini kullanmayı tercih edeceklerdir. Ancak Llano daha önce görmediğimiz bir şey sunabilir; yeterli oyun performansı sunan giriş seviyesi işlemci/grafik çözümü.

Şimdilik neler olacağını söylemek mümkün değil elimizden gelen tek şey bekleyip neler olacağını görmek.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
  • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

1 Yorum

Bir cevap yazın