Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Nisan 2010

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Mart Ayı Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Mart aynın en önemli haberi dünyanın ilk altı çekirdekli masaüstü işlemcisi Intel Core i7-980X Extreme’in duyurulması oldu. 12 işparçasını aynı anda işleyebilen Hyper-Threading destekli altı çekirdeği sayesinde 32 nm Gulftown temelli işlemci dünya üzerindeki en güçlü masaüstü işlemci olma özelliğine sahip. Ancak 1000 $ seviyesini aşan fiyatı bu işlemciyi sıradan kullanıcılar için makul bir çözüm olmaktan çıkarıyor. Ayrıntılı Core i7-980X Extreme incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Mart ayında 2.6 GHz hızında çalışan Core i7-920’in yerine geçecek olan 2.8 GHz hızlı Core i7-930’un satışına da başlandı. Core i7-920 ile aynı fiyat aralığında (290 – 300 $ arası) pazara çıkan bu model LGA-1366 anakarta ve güçlü X58 yongasetine sahip olanlar için iyi bir seçim olabilir.

Ufak tefek fiyat düşüşlerini saymazsak işlemci dünyasında bunların dışında önemli bir gelişme yaşanmadı.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
  • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın