Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Mayıs 2012

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Önceki Ayın Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Intel’in en yeni duyurusuyla başlayalım: Ivy Bridge temelli üçüncü nesil Core işlemciler. Geçtiğimiz ay içinde ve Intel’in bir yıldan fazla bir süre önce duyurduğu Sandy Bridge’ten bu yana yaşadığımız en önemli gelişme buydu.

Ivy Bridge temelde Sandy Bridge çekirdeğinin 22 nm’ye sıkıştırılmış ve grafik motorunun elden geçirilmiş hali olarak tanımlanabilir. Sonuç olarak enerji açısından çok daha verimli ama Sandy Bridge’in performansından bir şey kaybetmeyen bir mimari ortaya çıkıyor.

Ivy Bridge’in asıl güçlü olduğu nokta HD Graphics 4000 motoru. Tabi ki bir oyun meraklısı iseniz tümleşik grafik motorları sizin için yeterli performansı sağlamayacaktır.

Masaüstleri için yedi Ivy Bridge temelli işlemci modeli var:

Çekirdek/ İş Parçası Temel Hız Maks. Turbo L3 Önbellek HD Graphics Grafik Temel Hızı Grafik Maks. Hız TDP (W)
Üçüncü Nesil Core i7 Ailesi
-3770K 4/8 3.5 GHz 3.9 GHz 8 MB 4000 650 MHz 1.15 GHz 77
-3770 4/8 3.4 GHz 3.9 GHz 8 MB 4000 650 MHz 1.15 GHz 77
-3770S 4/8 3.1 GHz 3.9 GHz 8 MB 4000 650 MHz 1.15 GHz 65
Üçüncü Nesil Core i5 Ailesi
-3570K 4/4 3.4 GHz 3.8 GHz 6 MB 4000 650 MHz 1.15 GHz 77
-3550 4/4 3.3 GHz 3.7 GHz 6 MB 2500 650 MHz 1.15 GHz 77
-3450 4/4 3.1 GHz 3.5 GHz 6 MB 2500 650 MHz 1.1 GHz 77
-3450S 4/4 2.8 GHz 3.5 GHz 6 MB 2500 650 MHz 1.1 GHz 65

Çoğu yeni ürün tanıtımında olduğu gibi bu modellerin fiyatlarının önümüzdeki aylar içinde yavaş yavaş düşecek. Şu an için bu ürünlerin bulunabilirliği de oldukça sıkıntılı. Özellikle de ileri seviye kullanıcıların ilgisini çekecek çarpan kilidi açık modeller zor bulunuyor. Intel’in yeni Ivy Bridge mimarisi hakkında ayrıntılı incelememizi buradan okuyabilirsiniz.

AMD Trinity

Tanıtacak yeni bir ürünü olan tek işlemci üreticisi Intel değildi. AMD kısa bir süre önce yeni nesil APU mimarisini duyurdu. Trinity kod adlı bu mimari, Llano’nun yaşlanan Stars mimarisini Piledriver’la ve grafik motorunu da daha verimli bir tasarımla değiştiriyor. Sonuç olarak ortaya çıkan ürün Llano’ya göre hem CPU hem de GPU açısından daha güçlü ve daha verimli.

AMD bu mimarinin öncelikle taşınabilir pazarına yönelik modellerini duyurmayı tercih etti. Bu yüzden şimdilik masaüstü ürünleri hakkında pek bir bilgimiz yok. Ancak taşınabilir işlemci Trinity A10-4600M’in yaklaşık aynı fiyatla satılan Core i5-2450M’ye göre işlemciye yüklenen uygulamalarda az farkla geride kaldığını biliyoruz. Ancak oyunlar söz konusu olduğunda AMD’nin tümleşik GPU’su Intel’in HD Graphics 3000 motorunu performans açısından ikiye katlıyor. Tabi Ivy Bridge ve HD Graphics 4000 daha iyi rekabet ediyor ancak fiyat açısından rekabet edebilen yeni Core i5’ler çıkana kadar net bir karşılaştırma yapmamız mümkün değil. Aşağıda yeni çıkan Trinity modellerini görebilirsiniz:

Yeni APU’lar aylık olarak yaptığımız işlemci tavsiyelerimiz için uygun değil. Bunun için Piledriver’ın masaüstü modellerini beklemek zorundayız. Gördüğümüz kadarıyla şu an pazarda bulunan AM3+ Bulldozer serisinden daha fazlasını sunacaklar.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

13 Yorum

 1. mokoko

  artık 4 çekirdek den başka işlemciler oyunlar için gereksiz ve yeni oyunlar da performansları düşük ama hala amd 4100 ile 2 çekirdekli intel 2100 leri karşılaştırıp tavsiye ediyorsunuz daha dogrusu almanyadaki tom’s cular sanırım intelden yemleniyorlar…

  • cdk

   sizin tek anladığınız çekirdek sayısı o belli..4 çekirdek destekli bir sürü oyun var ve bu oyunlarda bile i3, fx lerden performanslı ise ve bu konunun başlığıda cebinize uygun oyun işlemcileri ise fazla söze gerek yok..

   • mokoko

    Allah akıl fikir vermiş 4 çekrdek destekleyen oyunlarda nasıl 2 çekirdek le 4 çekirdek aynı olur elinde i3 olan ların avuntuları yanlız en önemlisi mim degerlerdir… biden burdan bakmak lazım düşük maliyetli olmları nedeniyle i3 gibi dandik işlemciler çıkartıyorlar ve bunları birilerine sattırması gerekli ve bu birileride oyun siteleri)))

   • cdk

    bence siz anlamadığınız konuda yazıp komik duruma düşmekten biran önce vazgeçin..cinebech gibi render testlerinde çift çekirdekli 2.6ghz lik pentium g620 gibi bir işlemci 3.4ghz lik çift çekirdekli phenom 2 leri bile rahatça geçiyorsa demekki tek konu çekirdek değil ama sizin tek anladığınız çekirdek sayısı o belli..mimari verimlilik diye birşey var ama ondanda anlamadığınız apaçık ortada..uzatıp kendinizi yoracağınıza araştırıp öğrenin bence

 2. Crazy58

  bu arkadaşın i3 işlemcilerdeki hyper threading olayından haberi yok sallamış……(bilmeyenler için yazıyorum) i3 işlemciler 2 çekirdek ama ihtiyaç duyulduğunda 1 çekirdeği ikiye bölüp 4 çekirdekmiş gibi çalışabiliyorlar olay bu

 3. selim

  Adam anlatıyo anlatıyo bu böyle diye bunu almanın bi anlamı yok, şu şöyle diye şunu almanın bi anlamı yok.. neyi almanın anlamı var i7 3960Xtreme almanın anlamı var mı rica ediyorum yazarmısınız… :))

 4. adem

  adam diyorki g630 x6 la aynı performansı sağlıyor çoğu oyunda bide bende g645 var p4 den sonra uçak gibi çalışıyor şu ana kadar kastığı oyun olmadı bf3 mw3 olsun

Bir cevap yazın