Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Mart 2010

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Şubat Ayı Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Intel’in Core i3 ve i5 işlemcilerinin duyurmasından ve AMD’nin Athlon II ve Phenom II serilerinde yaptığı küçük güncelleştirmelerden beri işlemci pazarında bir sessizlik hakim. Belki de en önemli haber Phenom II X3 720 modelinin artık zor bulunabiliyor olması olabilir. Aslında bu beklenmeyen bir şey değildi çünkü bu işlemcinin üretim maliyeti yüksekti. Bir süre daha pazarda kalanları sağda solda görebilirsiniz ancak bunun fazla uzun süreceğini sanmıyoruz.

Yukarıda söylediğimiz ürün duyurularından sonra normal olarak fiyatlarda ufak oynamalar yaşandı. Özetlemek gerekirse 100 $ altı pazarda bulunan bir iki modelin fiyatı birkaç dolar daha düştü. İleri seviye Phenom II işlemcilerin fiyatında da düşüşler yaşandı ve Core i5 750 ile aralarındaki fark biraz daha açıldı. Yeni Core i3 540’ın fiyatı da 145 $ seviyelerine inmiş olması da önemli bir gelişme.

Yakın gelecekte bazı sürpriz gelişmeler yaşanabilir. Intel geçtiğimiz hafta içinde altı çekirdekli Core i7 980X işlemcisi üzerindeki örtüyü kaldırdı ve bu modelin 2010’un ilk yarısı içinde pazara çıkması bekleniyor. AMD tarafındaysa henüz altı çekirdekli işlemciye verilecek cevap hakkında bir ses çıkmadı ancak bunun fazla gecikmeyeceğini düşünüyoruz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
  • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın