Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Kasım 2011

115 $ Altı En İyi Oyun İşlemcisi

80 $ Civarında En İyi Oyun İşlemcisi:

Athlon II X3 455

Athlon II X3 455
Kod Adı Rana
Üretim Süreci 45 nm
Çekirdek Sayısı 3
Saat Hızı 3.3 GHz
Soket AM2+/AM3
L1 Önbellek 3 x 128 KB
L2 Önbellek 3 x 512 KB
HyperTransport 4000 MT/s
TDP 95 W

Athlon II X3 455 şu anda pazarda bulunan en hızlı ikinci Athlon II X3 olmaz özelliğine sahip. Üç çekirdek, yüksek saat hızı, düşük fiyat etiketi ve hızaşırtma yeteneklerinin iyi bir birleşimini sunuyor. Fiyatı sizi şaşırtmasın bu işlemcinin oyunlardaki performans oldukça tatmin edici. Giriş seviyesi bir sistem için bu işlemciyi gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

AMD’nin dört çekirdekli Phenom II X4 840 modeli daha fazla çekirdek kullanımına uyumlu olarak tasarlanmış oyunlarda daha iyi sonuçlar veriyor ancak aralarında 25 $ fiyat farkı bulunması Athlon II X3 455’i dar bütçeli kullanıcılar için iyi bir seçim haline getiyor.

105 $ Civarında En İyi Oyun İşlemcisi:

Phenom II X4 840

Phenom II X4 840
Kod Adı Propus
Üretim Süreci 45 nm
Çekirdek Sayısı 4
Saat Hızı 3.2 GHz
Soket AM3
L1 Önbellek 4 x 128 KB
L2 Önbellek 4 x 512 KB
HyperTransport 4000 MT/s
TDP 95 W

Phenom II X4 840 modelinde diğer Phenom II modellerinde bulunana 6 MB L3 önbellek yer almıyor yani bu model temelde yeniden isimlendirilmiş bir Athlon II X4’ten başka bir şey değil. Yine de 3.2 GHz saat hızı pek çok şey için yeterli. Buna ek olarak 105 $ civarında fiyat etiketine sahip bu model işparçası destekleyen uygulamalarda tatmin edici performans sunuyor.

Pentium G860

Pentium G860
Kod Adı Sandy Bridge
Üretim Süreci 32 nm
Çekirdek Sayısı 2
Saat Hızı 3.0 GHz
Soket LGA 1155
L2 Önbellek 2 x 256 KB
L3 Önbellek 3 MB
TDP 65 W

Pentium G860 de oldukça rekabetçi bir model. Ancak bu modelin iki çekirdekli olması ve HyperThreading desteği sunmaması aynı fiyata sahip dört çekirdekli AMD modellerinin gerisinde kalıyor. Yine de daha yeni bir mimari ve daha yüksek saat hızı gibi artılar rekabeti kızıştırmaya yetiyor. Yeri gelmişken belirtelim Phenom II X4’ler 95 W TDP değerine sahipken Pentium’lar 65 W güç tüketimi yapıyorlar.

AMD’nin yakın fiyatlı modelleriyle çok farklı yapıya sahip olduklarından doğrudan performans karşılaştırması yapmak kolay değil. Üretkenlik temelli uygulamalar söz konusu olduğunda yazılımın işparçası destekli olup olmadığına göre seçim yapmalısınız. Ancak oyun performansına baktığımızda her iki işlemci de yaklaşık aynı sonuçları verecektir.

5 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Bu yorumda anlamadığım birşey var.İşlemcinin iş parçası destekli olması ne anlama geliyor?yani oyun oynatır ama ofis çalışamayız mı demek?bazı AMD ler bunun için mi yavaş?Çünkü AMD nin ofis çalışırken çok yavaş olduğu gibi bi sürü yorum okudum.Yani ben işlemci alırken, hem oyun oynamak hemde iş parçası desteklemek için nelere dikkat etmeliyim?teşekkür ederim.

  • Hamdi Kellecioğlu

   İşparçası “Thread” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılıyor. Uygulamaların birden fazla çekirdeğin gücünden yararlanabilmeleri için buna uygun yazılmaları lazım. Uygun yazılmadığı durumda dört çekirdekten sadece birisini kullanırken diğer üç çekirdek boş kalıyor. AMD veya Intel olması fark etmez, bu tamamen kullanacağınız uygulamalarla ilgili bir durum. Yani birden fazla çekirdeği olan bir işlemci aldığınızda sisteminiz işparçası uyumlu yazılımlarda daha hızlı çalışacaktır. Sizin özellikle bir şey yapmanız gerek yok.

   AMD ofis çalışırken çok yavaş gibi yorumlara bakmayın. Bunlar genelde temelsiz iddialar oluyor. Eğer video düzenleme gibi işlemciye yüklenen bir uygulama kullanmıyorsanız, Word, Excel gibi temel ofis yazılımlarında alabileceğiniz bütün işlemciler yaklaşık aynı performansı verir.

   Oyunlar için de benzer bir durum söz konusu. Oyun performansında ekran kartı genelde işlemciden daha önemlidir. Makul fiyatlı (100 -150 $ arası olabilir) bir işlemci alarak artan parayı ekran kartına harcamak bence daha mantıklı.

 2. Ziyaretçi

  yalnız burada AMD işlemcilerle söylenmeyen bişey var:AMD işlemcilerin hepsinde stok fanı fena halde gürültü yapıyor.vatan bilgisayar sayfasında da kullanıcılar tarafından belrtilmiş.ya başka fan satın almak lazım ya da intel kullanmak lazım.İşlemci iyi fanı kötü.helikopter misali

Bir cevap yazın