Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Kasım 2010

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Kasım Ayı Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Erkan kartı pazarında yaşanan heyecanlı gelişmelere rağmen işlemci alanında Kasım ayı içinde pek bir gelişme yaşanmadı.

Core i3-540’la başlayalım. Fiyatı 120 $ seviyesinin altına gerileyen bu model yazıyı hazırlarken Core i3-530’dan daha ucuza satılıyordu. Belki Intel 2.93 GHz hızında çalışan Core i3-530’u üretimden kaldırarak ağırlığı 3.06 GHz hızında çalışan Core i3-540’a vermeyi düşünüyor olabilir. Her durumda Core i3-540 listemizde yerini sağlamlaştırırken Core i3-530’u listenin dışına itiyor. Benzer şekilde Core i5-750 ile Core i5-760 arasındaki fiyat farkı da neredeyse yok denecek seviyelere indir bu yüzden öneri listemizde sadece Core i5-760’a yer veriyoruz.

AMD tarafında da bazı fiyat değişiklikleri söz konusu. Phenom II X6 serisinde fiyatlar biraz geriledi: Phenom II X6 1055T’nin fiyatı 200 $ seviyesine inerken Phenom II X6 1090T’nin fiyatı 270 $ civarında. Bu fiyatlar X6 ailesini ilgi çekici hale getirmiş olsa da oyunlar açısından bakıldığında bu işlemcilerin o kadar ilgi çekici olmadığı görülüyor (şu an için oyunlar en fazla dört çekirdek kullanıyorlar). Daha ucuz ancak daha yüksek saat hızına sahip olan Phenom II X4 modelleri hala oyun bilgisayarları için daha mantıklı seçim durumundalar. Yine de hem oyun hem de işi için aynı sitemi kullanacak olanlar Phenom II X6 modellerini tercih edebilirler.

Phenom II X4 modellerinde pek fiyat değişimi yaşanmadı, Phenom II X4 955 155 $ civarında satılmaya devam ediyor. Hatta yurt dışında bu ürünün fiyatında ufak bir yükselme söz konusu belki ilerleyen zamanlarda bu artış Türkiye pazarına da yansıyabilir. Phenom II X4 965 ve 970 modelleriyse 170 $ ve 199 $ fiyata sahipler.

2010’un sonlarına oldukça yaklaştığımız bugünlerde artık Intel ve AMD’nin yeni nesil işlemcilerini çıkarmasını bekliyoruz. Sona yaklaştıkça beklemek gittikçe daha zor bir hal alıyor. Ancak yeni modeller çok yakında kullanıcılara sunulacaklar. Bakalım yeni nesil işlemciler işlemci pazarında ne gibi değişikliklere neden olacak.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
  • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

1 Yorum

  1. Vernoncougar

    Bencede bır ıslemcıye 1000 dolar gıbı bır para vermek delılıkten baska bırsey degıl, hele hele benım gıbı para harcamayı bılmeyen bır delı bıle bu paraya ıslemcı almıyorsa..

Bir cevap yazın