Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Kasım 2009

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Kasım Ayı Değerlendirmesi

Bir önceki yazımızdan bu yana AMD tarafında yeni modeller satışa sunuldu. Bunlar arasında en önemlisi Athlon II X3 ailesiydi. Yeni Athlon II X3 435, 2.9 GHz saat hızına sahip üç çekirdeği 95 $ civarında bir fiyatla son kullanıcıya sunuyor. Günümüz oyunları şu an için üç çekirdekten fazlasını kullanma eğilimi göstermediğinden bütçesine önem veren oyun meraklıları için Athlon II X3 435 çok mantıklı bir seçim. Elimize ulaşan Athlon II X3 435 örneği zorlanmadan 3.7 GHz saat hızına kadar çıkabildi. Yani bu ucuz işlemcide görünenden daha fazlası var. X3 435’e ek olarak AMD 2.8 GHz saat hızına sahip X3 425’i de 85 $ fiyat etiketiyle pazara sürdü.

AMD’nin sunduğu başka işlemciler de var. Bu Athlon II X2,X3 ve X4 modelleri daha çok düşük güç tüketimli ve performanslı modeller. Enerji verimliliğinin önemli olduğu yerlerde bu işlemciler iyi iş görür ancak oyuncular için verdikleri paranın karşılığını tam olarak sunmuyorlar.

Yukarıda bahsettiklerimizin dışında Intel tarafında söylenecek pek bir şey yok. İşlemci devi Core i5 ve i7 modelleriyle 200 $ üstü pazara hâkimiyet kurmuş durumda. AMD ise 200 $ altı pazarı Phenom II X4 955 ve yeni Athlon II modelleriyle elinde bulunduruyor.

Phenom II X4 955’ten bahsetmişken ürünün fiyatı şu an 190 $ civarına kadar indi ve çarpan kilidi olmayan bir işlemci için bu fiyat oldukça iyi. Core i5 daha hızlı ancak arada 30 $ civarında fiyat farkı var. Hızaşırtma meraklıları Phenom II 955’i alıp hızlandırarak daha pahalı olan Intel P55 platformunun ek masrafından da kurtulabilirler.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
  • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

6 Yorum

  1. Ali Hasan

    Türkiyede nasıl yandaş basın varsa, yandaş donamım siteleriden bolca var. Yazının başlığından ne yazılmış olduğunu tahmin etmek artık çocuk oyuncağı… Lütfen yandaşlığı ayaklar altına almayın ve bunu incelikle yapın.

  2. mupek77

    Tam bir rehber olmamış aslında. Sadece fiyat bazlı yapılmış ama oyun işlemcisi alacaklar için çok da açıklayıcı değil. Mesela 90 dolar olan bir işlemci  110 dolarlık bir işlemciden daha iyi oyun performansı sunabiliyor.

Bir cevap yazın