Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Haziran 2010

 

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Mayıs Ayı Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Mayıs ayı içinde hem AMD hem de Intel kanadında pazarda olan işlemcilerin türevlerinin çıktığına şahit olduk.

Intel iki yeni işlemci tanıttı, çift çekirdekli Core i5-680 ve Pentium E5500. Core i5-680, pazarda var olan Core i5-670’in hızlandırılmış sürümünden başka bir şey değil (4 MB L3 önbellek ve HyperThreading desteği). 3.6 GHz olan saat hızı sayesinde bu model Clarkdale-temelli işlemciler arasında şu an için en hızlı olanı. Hatta Intel’in LGA 1156/1366 işlemcileri arasında bu modelin en hızlı işlemci olduğunu söyleyebiliriz. 330 $ civarında olan fiyatı nedeniyle bu işlemciyi bütçe dostu olarak nitelendiremeyiz ancak ilginç bir model olduğu da bir gerçek. Pentium E5500 için ise şunu söylemek yanlış olmaz; çift çekirdekli Pentium E6300’ün 1066 MHz FSB hızı yerine 800 MHz olanı. Hem E5500 hem de E6300 2.8 GHz saat hızında, 2 MB L2 önbellek ve 45 nm üretim sürecine sahip. E5500’ın fiyatı şu an için E6300’den daha pahalı olduğu için bu işlemci de tavsiye listemizde yer alamıyor.

AMD birkaç ay önce yaptığı Athlon II serisi yenileme hamlesini bir kez daha yaptı ve Athlon II X2, X3, X4 modellerinde 100 MHz saat hızı artışı gerçekleştirdi. Burada ne çok dikkati çeken yeni modeller şunlar; Athlon II X2 260 (3.2 GHz, tavsiye edilen fiyat 76 $), Athlon II X3 445 (3.1 GHz, tavsiye edilen fiyat 87 $) ve Athlon II X4 640 (3.0 GHz, tavsiye edilen fiyat 122 $). Ayrıca enerji açısından tasarruflu üç model de pazara sürüldü: Athlon II X2 425e, X3 415e ve X4 610e. Ne yazık ki bu modellerin hiçbirisi oyun meraklıları açısından iyi fiyat/performans oranına sahip değil. Bu işlemciler daha çok watt başına alınan performans düşünülerek tasarlanmış. Yeni Athlon II serisi modellerinin bulunabilirliğiyle ilgili sıkıntıların olması üzücü. Ancak bu arada fiyatları düşen eski modeller kullanıcıları bir süre mutlu edecektir.

Yeni modeller dışında fiyatlarda bazı değişiklikler oldu ancak bunlar büyük ilgi uyandıracak cinsten değil. Ancak Core i5-530’un yurt dışında 115 $ seviyesine inmesi dikkatimizden kaçmadı. Anlaşılan Intel AMD’nin giriş seviyesi modelleri üzerinde biraz baskı yaratmak istiyor.

 

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

3 Yorum

 1. omer

  amd phenom 2 X6 1055T nasıl phenom 2 X4 965 ten aşağıda olabilr ki

  tamam çekirdek frekansı önemli bişey ama aralarında 2 çekirdek fark var sonuçta ?

  yani 1055T almak daha mantıklı ( geleceğe dönük bi hareket olmaz mı ??)

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu liste daha çok oyun performansları dikkate alınarak hazırlanmış. Oyun başarımı denince de iki çekirdekten sonra saat hızı daha ağır basıyor. Bu durumda X6 1055T’nin X4 965’in gerisinde kalması mantıklı.

   Ama dediğim gibi oyunlar dikkate alındığında bu durum söz konusu. İşparçası destekleyen diğer uygulamalarda tabi ki fazladan iki çekirdeği olan 1055T öne çıkacaktır.

Bir cevap yazın