Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Eylül 2010

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Ağustos Ayı Değerlendirmesi

AMD ve Intel

AMD, geçtiğimiz günlerde Phenom II ve Athlon II ailesi işlemcilerinde bazı güncellemeler yaptı. Giriş seviyesi modellerde 100 MHz hız artışlarına şahit olduk: Athlon II X2 265 (3.3 GHz), Athlon II X3 450 (3.2 GHz) ve Athlon II X4 645 (3.2 GHz). Benzer fiyatla pazara çıkan bu yeni modellerle Athlon II ailesine yeni bir amiral gemisi gelmiş oldu. Tabi eski modellerin fiyatlarında da biraz gerileme yaşandı.

AMD’nin ileri seviye modellerine baktığımızda 3.0 GHz saat hızına sahip Phenom II X6 1075T’nin (Turbo CORE ile 3.4 GHz) ilgi çekici bir model olduğunu görüyoruz. Doğal olarak bu modelin başarımı Phenom II X6 1055T ile Phenom II X6 1090T Black Edition arasına denk geliyor. Bu yeni işlemcinin 245 dolarlık yurt dışı tavsiye edilen satış fiyatı işparçası yoğunluklu kullanıcıları heveslendiriyor. Ancak oyunlar açısından düşünüldüğünde daha düşük fiyatlı Phenom II X4 modelleri de oldukça iyi sonuçlar veriyorlar.

Bunların dışında Phenom II X2 560 ve Phenom II X4 970 Black Edition modelleri, 3.2 GHz hızında çalışan Phenom II X2 555 ve 3.4 GHz hızında çalışan Phenom II X4 965 modelleri üzerine 100 MHz hız artışı ekliyorlar. Her ne kadar bu işlemciler Soket AM3 için en hızlı iki ve dört çekirdekli işlemci sıralamasını değiştirseler de işlemci pazarında öyle büyük değişiklikler yaratmıyorlar.

Geçelim AMD’nin fiyat indirimlerine. Phenom II X6 1090T Black Edition’ın fiyatı son zamanlarda 295 $ seviyelerine kadar indi. Bu yeni fiyat aralığı Phenom II X6 1090T’yi neredeyse bütün Core i7 işlemcilerden daha ucuz hale getiriyor. Her ne kadar bu işlemci oyunlar açısında Phenom II X4 modellerine göre fazla bir şey sunmasa da Black Edition özelliği sayesinde çarpan kilidinin olmaması ve altı çekirdekli mimari bu modeli oldukça ilgi çekici hale getiriyor.

İkinci önemli fiyat indirimi Phenom II X4 955 Black Edition’da yaşandı, şu anda 150 $ civarına bulunabiliyor. Bu işlemci için bu fiyat gerçekten çok iyi ve bu model fiyatına göre oldukça fazlasını sunuyor. Örneğin işlemcinin 16x olan çarpanını 17.5x yaptığınızda oyunlarda rahatlıkla Core i5-750 (fiyatı 200 $ üstünde) başarımı alabilirsiniz. Bu ay duyurulan bunca işlemcinin yanında bence en önemli haber Phenom II X4 955 BE’nin 150 $ civarında bulunabiliyor olması.

Intel de kendi modelleri üzerinde bazı hızlandırmalara gitti, bazı işlemcilerinde de fiyat indirdi. Üç yeni model Core i3-560 (3.33 GHz), Pentium E6800 (3.33 GHz) ve Celeron E3500 (2.7 GHz). Yeni Core i3-560 hızlı bir işlemci ancak yurt dışında 150 $ olan fiyatı yakın fiyatlı Phenom II X4 modelleri karşısında bu işlemcinin pek şansı olmadığını gösteriyor. 3.33 GHz hızındaki Pentium E6800, 100 $ fiyatıyla eski LGA775 anakartına uygun işlemci almak isteyenlerin ilgisini çekebilir. Son olarak 2.7 GHz hızında satılan Celeron E3500 oyunlar açısından pek ilgi çekici bir model değil.

Bu ay içerisinde öğrendiğimiz en ilgi çekici bilgi Intel’in yükseltilebilir bir işlemci (Pentium G6951) çıkarmaya hazırlandığıydı. İlk bakışta bu işlemci Pentium G6950 ile aynı temel özelliklere sahip görünüyor. Ancak işin ilginç tarafı Intel, takıldıktan sonra yükseltilebilir işlemci denemeleri yapıyor. Örneğin bu model için Hyper-Threading desteği açılabiliyor ve L3 önbelleği 3 MB’den 4 MB’ye çıkarılabiliyor. Sonuçta ortaya çıkan işlemci Pentium G6952 olarak adlandırılsa da Core i3’e oldukça benziyor. Bakalım ilerleyen aylarda Intel bize neler sunacak. Yakın takipteyiz…

Şu anda herkes Sandy Bridge, Fusion ve Bulldozer mimarilerinin gelmesini ve işlemci pazarının yeniden şekillenmesini bekliyor. Her ne kadar birkaç ay daha beklemek zorunda olsak da söz konusu ürünlerin işlem gücü ve tümleşik grafik alanında önemli atılımlar gerçekleştirmesi bekleniyor.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

6 Yorum

 1. gtx

  Neden incelemenize amd x6 thuban serisinden (Phenom II X6) bir işlemci dahil etmediniz ? Testlerden gördüğüm kadarıyla oldukça hızlı ve fiyat/performans oranı iyi olan bir seri x6 serisi.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu önerileri oyun sistemi toplayacak olan kullanıcıları dikkate alarak hazırlıyoruz. Şu anki oyunlar çoğunlukla 2-3 çekirdek çok nadir dört çekirdek kullanıyorlar. Yani şu an için altı çekirdekli bir işlemcinin oyunlar açısından herhangi bir faydası yok. Bu bakımdan oyun işlemcisi önerilerimize daha ucuz ve genelde daha yüksek MHz’li olan işlemcileri öneriyoruz.

   • gtx

    Hızlı cevap için teşekkür ederim, thgtr farkı bu olsa gerek

   • Okan

    cevapınızı göze alırsak neden sistem önerlerinde her zaman amd x6’yi öneriyorsunuz.son olarak intel ayrı olarak eklediniz fakat o ayrı bölümün öncesinde testlerinde gördügüm kadarlıyla,amd iyi degildi bu görüşümü orayada yazdım fakat cevap alamadım.

Bir cevap yazın