Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Ekim 2009

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Eylül Ayı Değerlendirmesi

Geçtiğimiz ay içinde hem Intel hem de AMD kanadında yeni işlemciler tanıtıldı. Öncelikle bu modellere kısaca değinelim.

İlk olarak Intel’in LGA 1156 arayüzü ve yeni Core i5 işlemcilerinden bahsedelim. Aynı anakarta takılabilen yeni Core i5 ve i7 modelleri arasındaki temel fark i5’lerde Hyper-Threading desteğinin olmaması ve Turbo Boost konusunda biraz daha cimri davranmaları. Oyunlar söz konusu olduğunda genellikle Hyper-Threading o kadar da önemli değildir ve çift kanal bellek yapısı da yeterli bellek veriyolu genişliği sunar. Sonuç olarak Core i5 oyuncular için iyi bir tercih olabilir. Intel’in Core i5 750 modeli Bloomfield temelli kuzeni Core i7 920 gibi 2.66 GHz hızında çalışıyor. Ancak 210 $ civarında olan fiyatıyla i7 920’ye göre yaklaşık 90 $ daha ucuz. Core i5 işlemciler ve LGA 1156 mimarisi hakkında ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

LGA 1156 için bazı yeni Core i7 modelleri de geçtiğimiz ay içinde tanıtıldı: Core i7 860 ve 870. Bu işlemciler Hyper-Threading desteği sunuyorlar (daha ileri seviye olan LGA 1366 temelli Core i7 900 serisi modeller gibi). Ancak bu modeller de Lynnfield çekirdek yapısına sahip olduklarından iki kanal bellek ve tümleşik PCI Express 2.0 denetleyicisi (2 adet x8 hatlı) sunuyorlar.

150 $ ve altı pazarda hâkimiyet kuran AMD tarafındaysa yeni Athlon II X4 620 hemen göze çarpıyor. Bu ürün 110 $ fiyat seviyesinde dört çekirdek sunan ilk işlemci olma özelliğine de sahip ve fiyatına göre başarımı oldukça iyi. Her ne kadar Phenom II’lerin büyük L3 önbelleği bu model de olmasa da çekirdek sayısının fazla olması önbellek eksikliğini tamamlıyor (özellikle de çok-işparçalı uygulamalarda). Bu işlemcinin ayrıntılı incelemesine de buradan erişebilirsiniz.

Bu modellerin tanıtılması dışında fiyatlar üzerinde çok fazla değişiklik olmadı. Ancak yeni işlemciler bizim tavsiyelerimiz üzerinde önemli değişiklikler yapmamıza neden oldular.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızşarıtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

15 Yorum

 1. al-ozaria

   Bence başlık değiştirimeli, intelin üstünlüğü, yahut intel al hayatını yaşa gibi bir şey olmalı. Amd alehine bu kadar yanlı yaklaşım olmaz. Misal Q9400, Phenom X4 945, 940’den nasıl üstte olur?

  • NIQO

   AMD taraftarı olduğunuz nereden belli, sitenin ki site sıran bir site değil, araştırma ve araştırma sonucu ortaya çıkan tablosunu bile eleştirebiliyorsunuz.. Pes doğrusu (:

 2. Hobar

  100$ civarına pII 945, 110$ a x4 620, 130$ a x3 720 varken

  130$ a e7500, 170$ e8400 önermek nasıl bir saçmalıktır allasen? 8400 almak yerine az bir fiyat farkına 2 gömlek üstün i5 750 alınabiir. ya da daha ucuza ondan daha iyi olan x3 720, çok daha ucuza onun dengi olan PII 555 alınabiliir.

  şu an intelin tek alınabilir işlemcileri i5 750 ve e6300dür

 3. ayhan

  sizin yapacağınız testin ta. insanları doğru yönlendirmek için yorum yaptık hemen silmişler.  elde kalan 8400 leri nasıl kakalarız diye intel sizi tutmuş anlaşılan

 4. Hamdi Kellecioğlu

  Sistemimizde yapılan yorumlar safyaya özeldir yazının bütün sayfalarında görünmez. Bir önceki sayfada “Hobar” ismiyle yapılmış yorum muhtemelen sizin dün attığınız yorumdur.

  Hemen sonuç çıkarmadan önce ne olduğunu keşke bize sorsaydınız.  Açıkçası kullandığınız dil bizi üzdü. Sitemize gönderilen yorumlarda hakaret içerenler ve yasal olmayanlar dışında her türlü eleştiriyi olduğu gibi yayınlarız. Bu konuda herhangi bir çekincemiz yoktur.

 5. Ziyaretçi

  Güç tüketimi açısında pentıum200 leri özledik eskiden 49 wat tdp li ilk çıkan p4 lerin güç harcamasına çok büyük gözü ile bakıyorduk.Şimdi hiç önemsemiyoruz 65watt tdp yi aslında yenı güç harcama tasarrufu teknıklerı bütün işlemcilerde olması lazım tüketici buna çok dikkat ediyor.

  Birde 45 watt ve 35 watlık işlemcilerde yeterli performansı artık verebilir

  ama pek piyasada yoklar.Özellikle e sınıfı amd işlecilerin türkiyeye getirilmemesi dezavantaj.Getirilse amd satış rekoru kırar.

   

 6. MURAT CEYLAN

  cebimize uygun anakartlar çalışması ii de.örneğin athlon II x2 250  938 pin ken x2 5000 940 pin bu yüzden  anakartların özeliiklede amd ise belirtmeniz gerekir bence

 7. mustafa

  burada söz konusu oyun ise bu konuda amd nin en son işlemcisi phenom 2 955 testlerde intelin en üst düzey işlemcileri olan core i7 9xx ile yakın sonuçlar veriyor ve hatta i7 975 ile kafa kafaya gidiyor sırf oyun için amd ha iş iygulamalarında intel

 8. Mehmet

  amd i5 ve i7 serisine rakip çıkarabilmiş değil bu yüzden intel önde gidiyor ve intelin son işlemcileri F/P oranı yüksek fark ettiyseniz eskisi kadar pahalı değil.Amd düşük F/P de iyi ama orta ve yüksek için intel daha iyi bence.

 9. Hakan

  zaten yazarlar da öyle demiş ama zenginim ben param var kardeşim fiyat/başarım değil sadece performanslı olsun parası önemli değil diyen küçük de olsa bi kitle var. onları da düşünmek lazım 😛 bak gördün mü zenginin malı bizim çenemizi yordu anca :))

 10. Hakan

  test için teşekkürler. zira tek kriterim olan fiyat/başarım ve sizin de dediğiniz gibi belli çıtadan sonra küçük farklar için büyük paralar ödemeden mantıklı, verdiğim paranın hakkınnı sonuna kadar verecek işlemciler almak. amd athlon II serisiyle bu alanda çok iyi bence. burdan arttırdığınız meblağı anakart çipseti, ram, ekran kartı çipi, hdd miktarı gibi diğer bileşenlere dağıtıp aklımı seveyim diyebilirsiniz. sonuçta bir pc nin ömrüde 2-3 yılla sınırlı. servet harcamadan önce bunu da hesaba katmak lazım.

 11. adaprizma

  degerli arkadaşlar. karşılaştırma yaparken en önemli kriter ödedigimiz paradır. % 10 daha fazla performans almak için 150-200 dolar neden çöpe atalım. phenom ıı 955-965  F/P  lideri işlemciler dir.

Bir cevap yazın